Zemi zasáhne silná sluneční bouře, varují odborníci. Může ovlivnit mobilní či GPS signál

Velká sluneční bouře může v pondělí 12. července ovlivnit komunikační infrastrukturu na Zemi. Konkrétně hrozí narušení mobilního a GPS signálu. Varování se týká především sluncem zalité strany Země. Na sluneční bouři upozornilo Centrum pro předpověď kosmického počasí.

Colorado Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

(ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Silná sluneční bouře se k Zemi přibližuje rychlostí 1,6 milionu kilometrů za hodinu. Planetu bouře ovlivní v pondělí. Naruší signál mobilů, GPS, ale také satelitů vyslaných vysoko v atmosféře. Podle serveru Timesnownews dojde také k výpadkům vysokofrekvenční komunikace.

High-speed #solarstorm approaching #Earth; can interrupt cell phone, GPS signals tribuneindia.com/news/science-t…

09:44 – 11. 07. 2021

11 13

Server zabývající se vesmírným počasím uvádí, že s očekávaným slunečním výkyvem do zemského magnetického pole vstoupí sluneční vítr, který bude mít rychlost 500 kilometrů za sekundu.

Podle serveru Hindustan times lidé na severním a jižním pólu mohou očekávat jedinečně zbarvené polární záře.

Významný krok k vesmírné turistice. Raketoplán po letu k hranici kosmu úspěšně přistál

Číst článek

Sluneční bouře jsou výkyvy na Slunci, jehož erupce mohou vyzařovat napříč heliosférou a ovlivňovat tak sluneční soustavu. Někdy se označují také jako geomagnetická bouře, protože mohou narušit zemskou magnetosféru vlivem rázové vlny, jež vzniká kvůli slunečnímu větru.

Erupce jsou pak velké exploze ve sluneční atmosféře, kterou způsobuje pohyb linií magnetického pohybu poblíž slunečních skvrn.

Hindustan times uvádí, že jedna z nejsilnějších slunečních bouří se vyskytla v roce 1859. Kvůli ní v Severní Americe a Evropě selhaly telegrafy. Na telegrafních sloupech se objevovaly výboje. Důsledkem toho pak někde hořely i kanceláře.

ere Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme