Velké tajfuny a hurikány kvůli globálnímu oteplování v budoucnu posílí, tvrdí vědci

Tajfuny a hurikány, které v posledních dnech ohrožují pobřeží východní Asie a Atlantického oceánu, můžou být v budoucnu silnější v důsledku globálního oteplování a rostoucích teplot oceánů, píše hongkongský deník South China Morning Post (SCMP). Spolu se sílou větru se zvýší i počet srážek.

Hong Kong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Supertajfun Mangkhut u Filipín na snímku NASA z 12. září | Foto: NASA Earth Observatory image by Lauren Dauphin, using VIIRS data from the Suomi National Polar-orbiting Partnership. Caption by Mike Carlowicz. | Zdroj: NASA

Vysoké teploty povrchu oceánů pomáhají zesílit tropické cyklóny,“ říká Sie Šang-pching, odborník na životní prostředí z Kalifornské univerzity v San Diegu pro South China Morning Post. „Tyto teploty byly během letošního léta abnormálně vysoké v mnohých částech světa jako součást globálního oteplování,“ dodává.

Požáry a vandalismus. Yellowstonský národní park ohrožují vedra i nápor turistů

Číst článek

Pojem tropická cyklóna označuje hurikány, tajfuny a cyklóny.

Podle Hongkongské observatoře jsou takzvané supertajfuny, jak jsou nazývány hurikány nejsilnější páté kategorie, v poslední letech častější než v tajfunových sezonách mezi lety 1961 a 2010. Patří mezi ně například letošní Jebi nebo Mangkhut. Florence byla v největší síle hurikán čtvrté kategorie.

Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru už v květnu předpovídal, že letošní tajfunová sezona bude znovu mimořádná.

Šance na příchod El Niña je 70 procent, tvrdí meteorologové. Přinese další oteplení planety?

Číst článek

Vliv globálního oteplování na sílu tajfunů a hurikánů vychází z toho, že se tropické cyklóny tvoří nad oceánem, tvrdí Šang-pching. Tam využívají teplý, vlhký vzduch jako palivo. A s ochlazováním severní polokoule na konci léta se moře stávají účinnějšími při přenosu tepla a vlhkosti z vody do vzduchu.

„Celkově se v tropických cyklonách očekává růst rychlosti větru i počtu srážek. Samozřejmě se situace bude v různých regionech lišit,“ vysvětluje Šang-pching.

Vědci z Hongkongské observatoře s tímto závěrem souhlasí. Oteplující se klima sice v budoucnu může vést až ke snížení počtu tropických bouří, ale zároveň zvýší počet skutečně silných tajfunů a hurikánů a stejně tak množství srážek, které s sebou přinesou, píše SCMP.

lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme