aplikace

aplikace v textech na iROZHLASU

|Luděk Hubáček |Zprávy z domova

Přihlásit auto půjde od června kdekoliv v Česku. Velká města 'nafouknou' úřady

Už brzy bude jednodušší přihlašování aut. Teď musí majitel vozu dojít vždy na příslušný úřad s rozšířenou působností v místě bydliště. Ale možná už od června letošního roku lidé přihlásí vozidlo kdekoli v České republice. Umožní jim to novela zákona ministerstva dopravy, kterou před pár dny podepsal prezident. Velká města se ale obávají nárůstu agendy, proto chtějí zvýšit počet úředníků.

Kolik hodin trávíme online? Slovenská aplikace lidem pomáhá odhalit závislost na internetu

|Pavlína Nečásková |nepoužívat - Věda

Sedíte v kavárně, ve školní lavici nebo jedete autobusem a jen tak se občas mrknete na telefon. Na Facebook, Instagram nebo odepíšete někomu na chatu. Je to jenom chvilka, ale z chvilek se můžou nastřádat hodiny, aniž by si to člověk vůbec uvědomil. Na Slovensku vzniklo centrum prevence závislosti na internetu. To vydalo aplikaci, která měří čas strávený na internetu a upozorňuje tak na závislost.

|Iva Havlíčková |Zprávy z domova

Češi dávají na web černý kouř ze sousedova komína. Bonzáctví, volají kritici

INTERAKTIVNÍ MAPA. Černý kouř z komínů znečišťuje ovzduší a lidem se pak špatně dýchá. Jak proti tomu bojovat? Webová mapa Čistý komín už obsahuje více než 360 fotek takových čmoudících komínů. Z Moravskoslezského kraje se rozšířila po celém Česku. Snímek může přidat každý. Stačí mít chytrý telefon a stáhnout si potřebnou aplikaci. Sdružení, které projekt spustilo, tak chce motivovat veřejnost ke zlepšení způsobu vytápění v domácnostech. Kritici ale označují aplikaci jako bonzáckou.

|Vojtěch Koval |Zprávy ze světa

Odpůrci brexitu se budou moci v nové aplikaci seznámit s vhodným protějškem

Britové, kteří hledají partnera, budou mít už brzy možnost seznámit se bez rizika, že narazí na někoho, kdo v referendu hlasoval pro odchod Velké Británie z Evropské unie. Vzniká totiž speciální seznamovací aplikace Remainder. Tvůrci s nadsázkou prohlašují, že chtějí oslovit až 16 141 241 uživatele, tedy všechny, kteří hlasovali pro setrvání v unii.

|Jan Kaliba, Jakub Knoll |Ostatní sporty

Lyžař Hudec pomohl vyvinout speciální aplikaci. Jejím cílem je spojovat lyžařskou komunitu

Dlouhodobé zranění leckdy dovede sportovce také inspirovat. Třeba Ondřej Bank svého času při pauze vynucené zlomeninou nohy vymyslel a rozjel své podnikání. Jeho kamarád ze Šumperka, kanadský lyžař Jan Hudec to má podobně. Kariéru ještě nekončí, ale čas na rehabilitaci a návrat po problémech s kolenem mu krade péče o lyžařskou aplikaci. Pomohl ji vymyslet, vyvinout a teď ji uvádí do života.