Nový robot se naučí plnit úkol pozorováním a posloucháním člověka, vyvíjí ho Čeští výzkumníci

Čeští výzkumníci vyvíjejí průmyslového robota, který se dokáže naučit plnit zadanou úlohu pozorováním, posloucháním a napodobováním člověka. Podniky díky tomu nebudou muset pořizovat několik robotů na více úkolů, ale jen jednoho, který se přizpůsobí i měnícímu se trhu. V tiskové zprávě to v pondělí oznámila Technologická agentura České republiky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Většina vývojářů používá pro rozpoznávání pohybů takzvané markery na těle zaučující osoby robota. (ilustrační foto) | Foto: Matthew Stock | Zdroj: Reuters

Výzkumníky z Českého vysokého učení technického (ČVUT) podpořil stát prostřednictvím agentury více než 2,5 milionu korun.

„Automatické učení industriálních robotů novým výrobním postupům bez nutnosti vytváření příslušných softwarů je příkladem nové průmyslové revoluce. Znamená výrazné snížení času i nákladů na přípravu robotů pro nové výrobní úlohy,“ uvedl předseda technologické agentury Petr Konvalinka. 

Dekontaminace vyřazených reaktorů. Čeští vědci vyvinuli robota, který umí pracovat v radioaktivním prostředí

Číst článek

České podniky budou podle něj schopny reagovat na rychle se měnící podmínky a požadavky světového trhu. Zvýší to také konkurenceschopnost českého průmyslu, výzkumu a inovací.

Nová technika umožní rychlou změnu robotického chování a je vhodná pro pravidelné přeučování. Podle vedoucí vývojového týmu Karly Štěpánové z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT jsou vědci první na světě, kdo používá pozorování a poslouchání pro učení robotů. „Doposud jsme pracovali v simulovaném prostředí a provedli první zkoušky v praxi. V letošním roce se zaměříme na ověření projektu v reálném prostředí a zároveň budeme vyvíjet metody zkvalitnění učení a přenosu znalostí mezi jednotlivými úlohami,“ sdělila.

Sledování pracovníků

Většina vývojářů používá, jak tvrdí Štěpánová, pro rozpoznávání pohybů takzvané markery na těle zaučující osoby robota. To však neumožňuje stroji sledování běžných pracovníků. „Naše metoda by měla umožnit pozorování velkého množství pracovníků při jejich běžné práci. Ti nemusí mít žádné technické vzdělání. Díky tomu robot získá obsáhlou sadu úkonů, která zvýší přesnost provádění úkolu,“ řekla Štěpánová. Přidání jazykových instrukcí a naslouchání robota umožní lepší rozpoznání akce, která je spíše skryta, například zašroubování šroubku na dně misky a podobně.

Technologická agentura podpořila projekt ČVUT z Programu ZÉTA, jehož hlavním cílem je zapojení studentů a mladých vědců do výzkumu s výsledky uplatnitelnými v podnikatelské sféře.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme