Elon Musk chce předběhnout NASA. Plánuje, že SpaceX vyšle lidi na Mars už v roce 2024

Miliardář a podnikatel Elon Musk představil novou verzi plánu, jak chce dostat v příštích letech lidi na Mars. Kosmická loď vyvíjená jeho společností SpaceX by měla přepravit najednou zhruba 100 lidí. Nová raketa má ale také sloužit k dopravě na Zemi. Musk svůj plán představil na 68. Mezinárodním astronautickém kongresu, který se koná v australském městě Adelaide.

Tento článek je více než rok starý.

Adelaide Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketa BFR má měřit 106 metrů. K pohonu ji bude sloužit 32 motorů Raptor

Raketa BFR má měřit 106 metrů. K pohonu ji bude sloužit 32 motorů Raptor | Zdroj: SpaceX

První dvě lodě s nákladem chce Elon Musk vyslat na Mars už v roce 2022. O dva roky později mají na rudou planetu zamířit další čtyři lodě, z toho dvě s lidskou posádkou.

Milník v dobývání vesmíru. SpaceX jako první opakovaně použila první stupeň nosné rakety

Číst článek

Očekává se, že americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyšle k Marsu svou první lidskou výpravu až o zhruba deset let později, někdy ve 30. letech.

Podnikatel také řekl, že společnost v zájmu ušetření nákladů zmenší původně zamýšlenou velikost svého kosmického plavidla. Se stavbou lodi nechce otálet - konstruktéři by se měli do práce pustit už v první polovině příštího roku.

Nosná raketa BFR má měřit 106 metrů. K pohonu ji bude sloužit 32 motorů Raptor. Samotná kosmická loď pak má mít čtyři desítky kabin, kam by se mělo vejít celkem až 120 lidí. Dále mají být na palubě i společné prostory nebo úkryt před slunečními bouřemi.

Do všech koutů světa za hodinu

Nová raketa má nahradit ty stávající, které nyní přepravují náklad na Mezinárodní vesmírnou stanici, ale také by měla sloužit při cestovaní po Zemi.

Odkudkoli kamkoli by se lidé dostali za méně než hodinu. Z Evropy do Spojených států by mohli cestovat za několik desítek minut. Z New Yorku do Tokia by doletěli za zhruba půl hodiny.

Jak ovšem podotýkají novináři Adam Badawi a Kenneth Chang v článku amerického deníku The New York Times, Musk během prezentace nevysvětlil, jak chce své velkolepé plány financovat.

Krátce před Muskovým vystoupením oznámila své plány spojené s Marsem také americká společnost Lockheed Martin. Za jedenáct let chce mít na oběžné dráze Marsu základnu nazvanou Mars Base Camp, kterou má obývat  šestice astronautů.

První obyvatelé by se na povrch nepodívali, rok jen kroužili na orbitě a zkoumali povrch pomocí dálkově ovládaných dronů a robotů. Astronautům později přistávací modul umožní dvoutýdenní pobyt na povrchu Marsu.

Lockheed Martin je jednou z šesti firem, které vybrala americká NASA, aby navrhli modul fungující v hlubokém vesmíru. Mohl by sloužit jako chystaná stanice na oběžné dráze Měsíce. Tento týden Rusko oznámilo, že na ní chce s NASA spolupracovat.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme