Indický modul Vikrám mapuje jižní pól Měsíce a hledá místo k přistání, pokusí se o něj ve středu

Indická vesmírná agentura (ISRO) zveřejnila snímky odvrácené strany Měsíce, jež pořídil přistávací modul sondy Čandrájan-3, který se nyní snaží najít bezpečné místo pro přistání v blízkosti málo prozkoumaného měsíčního jižního pólu. V pondělí o tom informoval zpravodajský server BBC News. Modul Vikrám by měl dosednout na povrch Měsíce ve středu.

Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotografie indické mise byly publikovány den poté, co ruská vesmírná agentura Roskosmos oznámila, že po nárazu do povrchu Měsíce ztratila modul Luna-25. Ruský modul, který měl rovněž přistát blízko jižního pólu Měsíce, se vymkl kontrole a dostal se na nepropočtenou oběžnou dráhu.

Ruský modul Luna-25 narazil do Měsíce. Sonda měla analyzovat půdu a pátrat po vodě

Číst článek

Indická vesmírná agentura uvedla 21. srpna, že všechny systémy jejího aparátu pracují „dokonale“ a že nepředpokládá žádné problémy.

Podle BBC je přistání plánováno na středečních 18.04 indického času (14.34 SELČ) u kráteru Manzinus U. V pondělí dopoledne modul mapoval přistávací oblast a pořizoval snímky.

Zaslané černobílé záběry pomohou ISRO „lokalizovat bezpečné místo - bez balvanů a hlubokých příkopů“, uvedla indická agentura.

Jižní pól Měsíce je málo známý a vědci varují, že přistání tam může být ošidná záležitost. Zároveň ale přitahuje pozornost, protože podle vědců může skrývat zmrzlou vodu, což by podpořilo plány na eventuální budoucí osídlení přirozené oběžnice Země.

Sondu Čandrájan-3 (Měsíční loď 3) vynesla raketa LVM3 z indického kosmodromu 14. července. Sonda pak zhruba deset dní obíhala kolem Země, než byla vyslána směrem k oběžné dráze kolem Měsíce.

Minulý týden se přistávací modul oddělil od pohonného modulu, uvedl server BBC News.

V neděli ISRO oznámila, že se jí povedlo dostat přistávací modul na nižší oběžnou dráhu kolem Měsíce a nyní čeká na východ slunce na Měsíci.

Pokud se Indii přistání podaří, bude po USA, bývalém Sovětském svazu a Číně čtvrtou zemí světa, která to dokáže. Číně se povedlo měkké přistání i na odvrácené straně Měsíce.

Po přistání by mělo vyjet z indického modulu Vikrám šestikolové robotické vozítko a vydat se na pouť po skalách a kráterech Měsíce, aby shromažďovalo data a fotografie a odesílalo je k analýze zpátky na Zemi.

V roce 2008 vyslala Indie družici Čandrájan-1, která kroužila kolem Měsíce, ale o rok později byla prohlášena za ztracenou. V červenci 2019 vyslala do kosmu sondu Čandrájan-2, která kolem Měsíce obíhá dodnes, přistání jejího modulu u jižního pólu se však nezdařilo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme