Objev českých lékařů a historiků: první úspěšný císařský řez byl zřejmě už ve 14. století v Praze

První úspěšný císařský řez v historii byl zřejmě už ve 14. století v Praze. S informacemi přišel tým pražských historiků a lékařů, který se objevem zabýval několik let. Podle nich přežila matka i dítě. Píše o tom magazín Reportér. Porod byl přímo na dvoře českého krále Jana Lucemburského. Matkou měla být královna Beatrix Bourbonská a synem Václav, nevlastní bratr Karla IV.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novorozenec v náručí | Foto: Honza Ptáček

Jedním z trojice lékařů, kteří se zabývali zkoumáním, zda v roce 1337 mohlo dojít na dvoře Jana Lucemburského k úspěšnému císařskému řezu, byl i porodník Antonín Pařízek z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Podle něj existuje pět nepřímých důkazů, které svědčí o tom, že se s největší pravděpodobností jednalo o břišní porod. „Protože ve 14. století tato operace nebyla vůbec běžná. Ale v literárních odkazech, které kolem té doby jsou a které máme k dispozici, je zcela zřejmé, že porod byl nějakým způsobem ojedinělý, těžký a překvapivě úspěšný,“ popsal.

„A pokud jsme společně s historiky dali dohromady další konsekvence, co se v té době psalo o porodu toho či onoho panovníka nebo královny, tak s největší pravděpodobností se zdá, že se opravdu jednalo o císařský řez,“ doplnil Pařízek.

Zásadní informace v dobových záznamech přitom ale podle něj byla, že současně přežila matka i dítě. „V té době totiž bylo obvyklé císařský řez provádět jen u ženy, která byla buď mrtvá, nebo umírala,“ vysvětlil.

K úspěšnému porodu císařským řezem podle Pařízka přispěla i skutečnost, že se událost odehrála na královském dvoře Jana Lucemburského, kde působili na tu dobu nejlepší odborníci z celého světa, tedy ranhojiči a lazebníci z Itálie, Francie či Blízkého východu.

„A oni se s největší pravděpodobností domnívali, že budoucí králova (Beatrix čekala v Praze na korunovaci – pozn. autora) buď umírá, nebo že je mrtvá a kvůli křtu doslova do písmene vyřízli z jejího těla živé dítě. A s největší pravděpodobností bolest a trauma pak byly nějakým způsobem pro umírající ženu stimulem pro to, že se zázračně probrala,“ uzavřel Pařízek.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme