Houby konečně hojně rostou

Houbaři se mohou radovat. Houbám se po předchozích týdnech začalo v posledních dnech konečně dařit. Meteorologové předpovídají srážky i teplo, takže houby by mohly ještě dva týdny vydržet.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Houby je nyní možné najít téměř kdekoli.

Houby je nyní možné najít téměř kdekoli. | Zdroj: ČTK

„Nyní po větších deštích jsme se konečně dočkali, že rostou houby všechny, které očekáváme. To znamená letní houby, zejména hřiby, holubinky, muchomůrky, ryzce, lišky a další,“ řekl Jaroslav Landa z České mykologické společnosti.

Pozor by si houbaři měli dát podle jeho slov především na muchomůrku zelenou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaroslav Landa z České mykologické společnosti mluví o tom, jak nyní rostou houby a na co si při jejich sběru dát pozor, ve Večerním Radiožurnálu.mp3

„Je dosti s podivem, s čím vším se dá zaměnit. Nejčastěji to bývají právě houby zelené, s kterými se zaměňují. Je to třeba holubinka nazelenalá. Ale nejčastěji to bývají žampiony neboli pečárky právě pro vzhledovou podobnost, ne tolik pro barvu,“ vysvětlil mykolog.

Doplnil, že žampiony nikdy nebývají zelené, naopak muchomůrky mohou být bílé. Muchomůrka tygrovaná by se podle něj dala snadno zaměnit s šedivkou nebo muchomůrkou růžovkou, kterých nyní roste hodně.

„V posledních dnech se objevuje houba ne sice tolik nebezpečná, ale hojně rostoucí. Je to žampion zápašný. Ten se velice snadno zmýlí s ostatními jedlými druhy. Poznávací znak je jeho okamžité žloutnutí na poškrábání a také to, že tento žampion nevoní,“ řekl Jaroslav Landa.

K nebezpečným houbám řadí závojenku vmáčklou, která také roste v současné době, dále všechny druhy vláknic a pavučinců, čechratky podvinuté a podobně.

Michaela van Erne, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme