Podhodnocený dopad Deepwater Horizon?

Únik ropy z Deepwater Horizon v loňském roce ekologicky i ekonomicky zdevastoval Mexický záliv. Nová studie však naznačuje, že v některých směrech může být odhad škod podhodnocený.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lodě se snaží uhasit požár na Deepwater Horizon

Lodě se snaží uhasit požár na Deepwater Horizon | Foto: public domain, US Coast Guard

Vědci z University of British Columbia se zaměřili na čtrnáct druhů velryb, delfínů a dalších kytovců, kteří se vyskytují v postižené oblasti. Jejich úmrtnost v důsledku havárie se zdála být relativně nízká, ale vědci upozorňují, že byla položena na roveň počtu nalezených mršin. Podmínky v moři a to, že k úhynům docházelo daleko od pobřeží, však mohly vést k tomu, že byla objevena jen malá část mrtvých kytovců.

Vědci zkombinovali data o současné hojnosti kytovců s údaji o nálezech jejich těl a došli k závěru, že v oblasti Mexického zálivu se lidem dostávají do rukou pouhá 2 % uhynulých kytovců. Dokonce ani v případech uváznutí a hynutí kytovců na plážích se počet těl neblíží 100 % – v nejvyšším případě dosáhl hodnoty 6,2 %. To znamená, že na jedno objevené tělo připadá asi 16 dalších úhynů. Na základě těchto dat vědci odhadují, že skutečný počet kytovců, kteří katastrofu Deepwater Horizon zaplatili životem, může být 50krát vyšší, než uvádějí dosavadní odhady.

Zdroj: Conservation Letters

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme