Povodně zasáhly i zvířata. Hlavní je zabránit kontaktu s kontaminovanou vodou

Voda z rozlitých řek už opadává a pomalu se začínají znovu objevovat i zaplavené věci. Opatrní při likvidaci škod by měli být hlavně lidé, kterým voda zatopila potraviny. Povodně se však dotkly i zvířat, ať už hospodářských, nebo volně žijících. I při péči o ně je třeba zvýšené opatrnosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krávy polehávají na pastvině

Krávy polehávají na pastvině | Foto: Jan Rosenauer

Hlavní hygienik České republiky Vladimír Valenta připomíná základní pravidla, která se při povodních při zacházení s potravinami musí dodržovat:

„Pokud to je zaplaveno kontaminovanou povodňovou vodou, tak to je na vyhození, tam není co řešit, co dezinfikovat. S výjimkou hermeticky uzavřených konzerv, které je možné omýt vodou, saponátem, dezinfikovat, pak by eventuálně byly k použití. Je ale potřeba sledovat, jestli konzerva není nějak poškozená,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak povodně zasáhly zvířata, mluvil na Radiožurnálu vedoucí oddělení ochrany zvířat Státní veterinární správy Zbyněk Semerád

Ani potraviny, které jsou uschované v mrazácích, se likvidaci nevyhnou. „Pokud je vypnutá elektrika, mrazáky se rozmrazí a jídlo, které bylo zchlazené, je déle než čtyři hodiny v teplotě nad šest stupňů Celsia, je také nutné se ho zbavit,“ upozorňuje hygienik.

Pozor je třeba dát i při dezinfikaci konzerv. Ne každý prostředek se hodí na všechno. „Může být používáno savo, chloramin, eventuálně další. Podrobné informace o tom, jaké dezinfekční prostředky, v jakých koncentracích, na co používat, jsou zveřejňovány na internetových stránkách krajských hygienických stanic,“ informuje Valenta.

Velká voda ale nevyplavila jen lidská obydlí. Dotkla se i zvířat, ať už hospodářských, nebo těch, která žijí ve volné přírodě.

„V letošním roce zasáhly povodně zvířata v omezené míře. Byly oblasti, kde museli zvířata evakuovat ze stájí. Došlo i k úhynům zvířat, ale v malém množství. Do včerejšího dne máme nahlášen úhyn jednoho kusu skotu, šesti ovcí, nějaké drůbeže,“ říká vedoucí oddělení ochrany zvířat Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Chovatelé si mohou nechat ověřit nezávadnost vody

Největší ztráty podle něj budou v chovech ryb. Větší úhyny správa nezaznamenala ani u volně žijících zvířat. Pokud lidé uhynulé zvíře najdou, mají jeho nález nahlásit.

„Je třeba obrátit se na obec nebo krajskou veterinární správu státní veterinární správy, která zajistí sběr a odvoz kadávérů do asanačního podniku, aby nedocházelo ke kontaminaci prostředí,“ vysvětluje Semerád.

Práce čeká také chovatele, jejichž farmy zasáhly povodně. „Po opadnutí vody by měli zkontrolovat zvířata, protože ta mohou být ve stresu, poraněná. Pokud byla zvířata zasažena znečištěnou vodou, je třeba je umýt pitnou vodou, umístit je mimo zaplavenou oblast, do jiné stáje nebo na jinou pastvinu, zajistit jim nezávadnou vodu a krmivo,“ popisuje Semerád.

Státní veterinární správa chovatelům nabízí možnost vyšetření vody z vlastních zdrojů ve státních veterinárních úřadech.

Věra Pfeifferová, Jakub Šídlo, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme