Češi recyklují jen pět procent vyřazených mobilů. Životní prostředí tím trpí

V České republice se recykluje jen pět procent vyřazených mobilních telefonů. Většina přístrojů končí v popelnicích nebo je mají lidé schované doma v šuplících. Mobily přitom obsahují jak cenné kovy, které by bylo možné znovu využít, tak látky nebezpečné pro životní prostředí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon Nokia

Mobilní telefon Nokia | Foto: Jan Rosenauer

„Asi jeden nebo dva mobily máme doma v šuplíku, pro případ.“
„Momentálně mám v zásobě tři. Kdyby se mi rozbil ten stávající.“
„Ten můj má teď taťka. Byly slevy, tak jsem si koupila nový, ten starý má taťka. On má dva.“

Z odpovědí náhodně oslovených Brňanek jasně plyne, kde končí většina vysloužilých mobilů. Kromě ukládání do šuplíků se předávají třeba rodičům, kteří tolik nelpí na trendovosti daného modelu.

„Počet nepoužívaných, ale k recyklaci neodevzdaných telefonů se v České republice odhaduje až na osm milionů kusů,“ říká Daniel Hladilín z neziskové společnosti Asekol, která se věnuje sběru a recyklaci elektroniky:

Přehrát

00:00 / 00:00

Na recyklaci mobilních telefonů se zaměřila redaktorka Vlasta Gajdošíková

„Kdyby došlo k recyklaci těch osmi milionů kusů, tak se nemusí vytěžit 2800 kilogramů stříbra, 272 kilogramů zlata, 128 tun mědi. Jsou tu další komodity: olovo, paladium, platina,“ vypočítává Hladilín.

Přitom recyklovat je podle jeho slov v Česku jednodušší než třeba v sousedním Rakousku, protože máme pětkrát více sběrných míst než naši jižní sousedé:

„Jsou to sběrné dvory, prodejci a servisy elektroniky, speciální boxy ve městech a ve firmách, školy zapojené do recyklačních programů. Myslím, že se nikdo nemůže vymlouvat na to, že je to komplikované a že jsou ta místa vzdálená.“

Stačí ale nahlédnout do jednoho ze servisů mobilních telefonů v centru Brna. Jan Drlík říká, že u nich lidé moc nerecyklují:

„Schránku tady máme, mobilů se v ní ale zas tolik neobjevuje. Myslím si, že jich je tak třicet za měsíc. Není to nějak převratný číslo,“ hodnotí Drlík. Odevzdané telefony se odesílají specializované firmě k ekologické likvidaci.

Sběr použitých mobilů se společnost Asekol snaží podpořit různými projekty, doplňuje Daniel Hladilín:

„Třeba ‚Věnuj mobil‘ má dvě roviny. Jedna je rovina sociální, my ty telefony předáváme specializované firmě, která zjišťuje, jestli telefony jsou ještě funkční, a předáváme je dál do dětských domovů nebo organizacím, které spolupracují s handicapovanými občany. Další rovina je znovu využití materiálů, ta samotná podstata recyklace,“ objasňuje Hladilín.

Jedním z posledních projektů Asekolu na jižní Moravě byla soutěž mezi základními školami v Kuřimi. Děti v ní vybraly 415 mobilů k recyklaci.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme