Jubileum Alžběty II. připomněla letecká show, k vidění byla i 'létající pevnost'

Oslavy diamantového jubilea britské královny Alžběty II. se odehrávají opravdu všude – na souši, na vodě, a dokonce i ve vzduchu. Slavná letecká základna Duxford u Londýna v neděli zažila obří leteckou show na počest 60. výročí nástupu britské panovnice na trůn. Slavné hurricany, spitfiry nebo i americká „létající pevnost“ B-17 včera čeřily nebe nedaleko Londýna.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hawker Hurricane přistává na letišti Duxford

Hawker Hurricane přistává na letišti Duxford | Foto: Jiří Hošek

„Udržovat spitfiry letuschopné vlastně není tak technicky obtížné, jako je znovu postavit a zrekonstruovat – to je skutečná výzva. Vždyť náhradní díly už nejsou k dispozici a musejí se vyrobit a vysoustružit,“ vysvětluje znalec velký spitfirů Andy Saunders.

Ten si mohl od rozdávání autogramů ruku upsat a podobně na tom byli i britští veteráni. Squadron leader Bill Lucas létal u 9. perutě na strojích Wellington a na letišti Honington byl i sousedem Čechoslováků z 311. perutě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na letecké přehlídce na základně Duxford u Londýna natáčel zpravodaj ČRo Jiří Hošek

„Vycházeli jsme s Čechy a také s Poláky velmi dobře, považovali jsme je za extrémně dobré a statečné letce. Takoví Poláci létali i v podmínkách, kdy se nikdo do vzduchu neodvážil,“ vzpomíná Bill Lucas.

Britská královská rodina měla s letectvem přímé i nepřímé vazby. Největší, i když nešťastnou láskou princezny Margaret, sestry královny Alžběty, byl jeden z hrdinů bitvy o Británii, Peter Townsend.

V Duxfordu se na nebi objevily opravdové rarity, mezi nimiž vynikal americký čtyřmotorový bombardér B-17 přezdívaný Sally B.

„'Létající pevnost' B-17 vypadá zvenku obrovská, ale nejen fanoušci seriálu Dr. Who zažívají uvnitř trupu doslova liposukci, protože tam prostě není k hnutí. Ukazujeme tady lidem, jak se cítila posádka při bojovém letu v roce 1943,“ líčí Nigel Byrd, jeden z nadšenců, kteří stroj Sally B pomáhají udržet v letuschopném stavu i pro další generace.

Duxford je významným pojmem i pro československé letectvo. Právě tam byla 17. srpna 1940 prohlášena za plně bojeschopnou slavná 310. stíhací peruť. Čechoslováci tam bojovali i umírali a jejich památku připomíná vysazený památný strom.

Jiří Hošek, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme