Světový den duševního vlastnictví letos patří designu
Na dnešek připadá Světový den duševního vlastnictví. 26. dubna v roce 1970 vstoupila v platnost Úmluva o zřízení Světové organizace duševního vlastnictví. Jejím cílem je zajišťovat ochranu práv původců a vlastníků duševního vlastnictví po celém světě.
Pod pojem duševní vlastnictví spadají dva okruhy: průmyslové vlastnictví a autorská práva. Československo bylo členem už od založení v roce 1970 a Česká republika se připojila 1. ledna 1993.
Mottem dnešního dne, které vyhlásila Světová organizace duševního vlastnictví, je Designing the future. „Neboli něco jako vytvářet budoucnost a úžeji v tom průmyslově-právním chápání se designem nazývají průmyslové vzory. Čili to je ochrana designu, ochrana designérské práce,“ upřesnil pro Rádio Česko ředitel kanceláře Úřadu průmyslového vlastnictví Josef Dvornák.
Jeho úřad vydává patenty na vynálezy ze všech oborů techniky. Nezkoumá ale ekonomickou perspektivitu: „My zkoumáme, zda podle zákona na takové technické řešení je možno, nebo není možno udělit patent.“
Patentů v Česku je oproti světu málo
„V loňském roce bylo podáno 982 národních přihlášek a z toho většina, skoro 900 domácími přihlašovateli, a ty byly nejvíc z oboru doprava, měření, optika, fotografie a stavby,“ upřesnil Dvornák.
Drtivá většina přihlášených vynálezů jsou vážné věci, které pomáhají lidem v životu, a to v oblastech zdravotní nebo chemické.
„Srovnáváme-li se s regionem, s těmi státy okolo nás, které jsou zhruba na stejné úrovni, pak těch přihlášek je průměrně. Ovšem srovnáváme-li se se světem, je těch přihlášek stále málo. Myslíme si, že počet přihlášek ještě neodpovídá výkonnosti naší vědy a výzkumu ani průmyslu,“ uzavřel v našem vysílání ředitel kanceláře Úřadu průmyslového vlastnictví Josef Dvornák.