Wikipedia se na den vypne na protest proti návrhu zákonů v USA

Internetová encyklopedie Wikipedia ve středu s největší pravděpodobností na 24 hodin vypne své stránky. Chce tak dát najevo nesouhlas s chystanými americkými zákony proti internetovému pirátství, které řada firem označuje za příliš přísné a ohrožující svobodu na síti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za nejbezpečnější opatření považují odborníci odpojit se od počítače úplně

Za nejbezpečnější opatření považují odborníci odpojit se od počítače úplně | Foto: stock exchange, Jakub Krechowicz

„Studenti pozor. Udělejte si domácí úkoly dřív. Wikipedia ve středu protestuje proti špatnému zákonu". To napsal zakladatel portálu Jimmy Wales na svém Twitter účtu.

Americký Kongres nyní projednává dva protipirátské zákony. Na jejich základě by mohly úřady v USA od společností zajišťujících připojení k internetu vyžadovat, aby zablokovaly všechny stránky, ve kterých se objeví odkazy na nelegální kopie filmů či hudby.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chystaných zákonech proti pirátství na internetu v USA mluvil ve Světě o třetí Jakub Čížek ze serveru Živě.cz

Internetové vyhledávače by zase podle návrhu nesměly zobrazovat výsledky, na nichž jsou odkazy vedoucí k nelegálnímu obsahu.

Jakub Čížek ze serveru Živě.cz přirovnává tyto snahy ke slonovi v porcelánu. Zákony se totiž podle něj snaží bojovat proti pirátství, což je legitimní, ale pomocí praktik používaných v běžném obchodním prostoru.

„Například se snaží přenést zodpovědnost uživatelů internetu, kteří mohou sdílet nějaký závadný materiál, na provozovatele webu, kde je materiál hostovaný. Tady pak mohou vznikat rizika jako třeba v případě Wikipedie, kde se může objevit odkaz na službu Rapidshare, ale ta je mnohdy zneužívaná k tomu, že se skrze ní šíří právě nepovolený obsah,“ říká Čížek.

Interaktivní internetová encyklopedie Wikipedia, kterou vytvářejí sami uživatelé, čítá dnes na 20 milionů hesel v asi 270 jazycích, z toho zhruba 3,8 milionu hesel je v angličtině. Denně ji používají desítky milionů lidí po celém světě. Česká verze Wikipedie zahájila činnost v roce 2002 a obsahuje na 218 tisíc článků.

Upozornil také, že na principu sdílení dat fungují všechny sociální sítě a některé menší z nich už oznámily, že by svou činnost raději ukončily, pokud nová legislativa projde.

Proti zákonům už vystoupily internetové obří firmy jako Google, Facebook, Yahoo, Twitter či eBay. Šéf Googlu Sergej Brin je dokonce přirovnal k cenzuře internetu v Číně či v Íránu. Kriticky se k návrhům staví i americký prezident Barack Obama, který by je v krajním případě mohl vetovat.

Ve středu to bude poprvé, co se anglická verze Wikipedie za 11 let existence vypne. „Je to symbolický protest, ale je to teprve úvodní slovo. Legislativa se bud projednávat v následujících týdnech a tam už revolta může být mnohem větší a může do toho vstoupit i Google a ostatní,“ dodal Čížek.

Vladimír Kroc, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme