Měsíc zakryje Slunce ze tří čtvrtin. Podobné zatmění lidé uvidí až za 11 let
Z našeho území bude zítra dopoledne možné pozorovat částečné zatmění Slunce. Měsíc při něm zakryje až tři čtvrtiny průměru slunečního kotouče. Tak rozsáhlé zatmění bude možné vidět až v roce 2026, v menším rozsahu pak v roce 2021.
„Začátek zatmění je pro Prahu v 9.37. V rámci České republiky se to může plus minus dvě nebo tři minuty měnit,“ přibližuje astronom Štefánikovy hvězdárny v Praze Jiří Svoboda a pokračuje:
„Maximální fáze, kdy budou zakryty zhruba tři čtvrtiny slunečního kotouče, nastane v 10.46. Konec zatmění bude těsně před polednem, v 11.57.“
Z našeho území bude možné pozorovat částečné zatmění Slunce. Mluvil o něm astronom Štefánikovy hvězdárny v Praze Jiří Svoboda
Zatmění vzniká tak, že mezi Zemi a Slunce se dostane Měsíc. Ten vrhá stín, který má tvar kužele. Na zemský povrch se pak stín promítne do pásu širokého zhruba 300 kilometrů.
„Jediná dvě místa, kde se dá pozorovat úplné zatmění, jsou Faerské ostrovy a Špicberky,“ upřesňuje Svoboda.
Lidé, kteří chtějí zatmění Slunce sledovat, by si měli především chránit oči. Klasické sluneční brýle stačit nebudou, upozorňuje astronom.
Zítřejší zatmění Slunce vyřadí solární elektrárny. Ztráty půjdou do milionů
Číst článek
„Co se týče pomůcek, tak by měly odstínit 95 procent slunečního světla. Navíc by měly chránit před ultrafialovým a ultračerveným zářením. Doporučují se folie, které jsou konstruovány přímo za tímto účelem, a pozorovací brýle, které jsou z nich vyrobené,“ doporučuje Svoboda a dodává:
Půjde o největší zatmění Slunce nad územím Česka viditelné mezi roky 2011 až 2026. Měsíc při něm zakryje přes 74 procent slunečního disku. Vzácnější je úplné zatmění Slunce, které pro jedno místo na Zemi statisticky vychází jednou za 400 let.
„Pokud nemáte tyto brýle, které je už teď problém sehnat, tak postačí svářečské sklo číslo 12 nebo 13. Pokud se vám nepodaří sehnat ani to, tak se musí trochu improvizovat. Dobrý výsledek můžete dosáhnout pomocí filmu. Použitelný je černobílý, negativní, který je neexponovaný a vyvolaný, případně rentgenový.“
Použít se podle astronoma dají také diskety nebo CD disky. Upozorňuje ale, že obraz viděný přes tato média není příliš kvalitní a není zajištěna ochrana před ultračerveným zářením.