Správní řízení k volbám bude až v únoru, u kandidátů počkáme na vyúčtování, oznámil dohledový úřad

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí zahájí nejdřív v únoru správní řízení ohledně kampaně v prezidentských volbách. Týkat se budou třetích osob, které se do kampaně zapojily. U samotných kandidátů úřad počká na doručení vyúčtování kampaně. Kandidáti na to mají od pondělí 90 dní, řekl člen vedení úřadu Tomáš Hudeček. Funkci prezidenta o víkendu obhájil Miloš Zeman.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Mezi chyby patří případy, kdy se někdo zapojí do kampaně, ale není zanesen do seznamu takzvaných třetích osob, také ovšem chybějící údaje o zadavateli nebo zpracovateli volebních materiálů nebo nesrovnalosti ve vyúčtování. Podrobnosti o pokutovaných Hudeček nesdělil.

Ovčáček mlží. Proč Zeman chyběl v povolebním rozhovoru TV Barrandov? 'Řešíte nesmysly,' vzkazuje mluvčí

Číst článek

U kandidátů úřad počká, až mu do 90 dní pošlou vyúčtování kampaně. S prezidentem úřad nemůže zahájit správní řízení, protože z Ústavy České republiky prezident není z výkonu své funkce odpovědný. Přesto úřad v Zemanově kampani neviděl z pohledu zákona pochybení, nicméně podotkl, že vedení kampaně přes jiné organizace popřelo smysl transparentnosti.

Naráží na fakt, že kampaň za Zemana vedl především spolek Přátel Miloše Zemana a Strana práv občanů, jejichž podporu Zeman zveřejnil na zákonem stanovených internetových stránkách, ale spolek ani strana nemusejí dokládat původ peněz, které na Zemanovu kampaň vynaložily.

Mýtus Praha vs. zbytek Česka neplatí: Drahoš bodoval ve větších městech, Zeman ovládl venkov

Číst článek

Sankce až 100 000 korun mohou kandidáti dostat, budou-li jim chybět potřebné údaje u dárců. „Dárce se musí identifikovat jménem, příjmením, datem narození a trvalým pobytem. U právnické osoby musí být IČO. Všichni to ale nemají v pořádku," uvedl bez dalších podrobností Hudeček.

Úřad si ještě musí ujasnit, zda kandidáty jen upozorní, aby věc dali do pořádku, nebo je bude pokutovat. Problém by mohl vzniknout právě u Zemana, kterého sice jako zvoleného prezidenta pokutovat nelze, ale na jeho účet poslalo s negativními komentáři jen halířové částky velké množství lidí, jejichž údaje chybějí.

Úřad může kandidátům za pochybení udělit sankci až 500 000 korun, to však pro případ, že by nevedli transparentní účet, který mělo všech devět kandidátů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme