Do sněmovních voleb letos kandiduje 5260 lidí. Žen je vůbec poprvé víc než 30 procent

O poslanecká křesla letos usiluje 5258 kandidátů, což je méně než před čtyřmi lety. Tehdy bylo ke sněmovním volbám připuštěno rekordních 7539 kandidátů z 31 stran a hnutí. Nyní o hlasy voličů usiluje 22 volebních uskupení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podíl kandidujících žen letos dosáhl hranice 31,65 procenta (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podíl žen mezi nominovanými poprvé přesáhl hranici 30 procent a dosáhl 31,65 procenta. V roce 2017 bylo na sněmovních kandidátkách 28,58 procenta žen. Vyplývá to z údajů o kandidátech, které v úterý na volebním webu zveřejnil Český statistický úřad.

Volební model: ANO roste a vyhrálo by volby, koalice Spolu a PirSTAN soupeří o druhé místo

Číst článek

Na jedno místo ve dvousetčlenné dolní komoře nyní připadá 26 adeptů, před čtyřmi lety jich bylo 38. Předchozí maximální počty kandidátů na poslance se pohybovaly kolem 6000. Před osmi lety si mohli lidé vybírat z 5899 adeptů.

Z celkového počtu kandidátů je letos 1664 žen. Před čtyřmi lety bylo na volebních lístcích 2155 žen, ale s ohledem na vyšší počet kandidátů to představovalo 28,58 procenta. Počty žen při předchozích sněmovních volbách se pohybovaly maximálně kolem 27 procent.

Znovu se zvýšil průměrný věk kandidátů. Při minulých sněmovních volbách činil 46,4 roku, v předchozích dvou sněmovních volbách průměrný věk adeptů na místa ve Sněmovně nepřevýšil 46 let. Letos se průměrný věk kandidátů zvedl 49 let.

Volby 2021

Nejstaršími kandidáty jsou podle Českého statistického úřady letos dva devadesátníci. Jsou jimi pedagog Emil Vašíček z Prahy, který kandiduje za ČSSD ve středních Čechách, a architekt a fotograf Gustav Aulehla z Krnova, který kandiduje za Moravany v Moravskoslezském kraji.

Rekord z roku 2002, kdy za Pravý blok kandidoval do Sněmovny tehdy 97letý právník Jaroslav Anděl, překonán nebyl. Nejmladších kandidátů, kteří dosáhli potřebného věkového limitu 21 let, jsou letos dvě desítky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme