Létající a autonomní auta. Hyundai investuje v přepočtu 810 miliard korun do inovací

Největší jihokorejský výrobce automobilů Hyundai Motor Group hodlá do roku 2025 vynaložit 41 bilionů wonů (810 miliard Kč) do technologií mobility a strategických investic. Chce tak dohnat náskok konkurentů ve vývoji samořiditelných aut, uvedla v úterý agentura Reuters. Plán podle automobilky zahrnuje vývoj autonomních a elektrických aut, stejně jako vozů propojených s internetem.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo automobilky Hyundai | Foto: Kim Hong-Ji | Zdroj: Reuters

Na konci září Hyundai oznámil investici 1,6 miliardy dolarů (37,5 miliardy Kč) do společného podniku na vývoj technologií pro samořízená auta s firmou Aptiv.

Jihokorejci koupili logistický areál Amazonu nedaleko Prahy. Cenu odborníci odhadují na 150 milionů eur

Číst článek

Automobilka dostane také finanční injekci od jihokorejské vlády, která v úterý oznámila, že technologii autonomních vozů podpoří v letech 2021 až 2027 částkou 1,7 bilionu wonů.

Vláda očekává, že Hyundai spustí služby na celostátní úrovni v oblasti plně autonomních vozů pro zákazníky s vozovým parkem do roku 2024 a pro širokou veřejnost do roku 2027.

Zmíněná vládní investice je součástí programu pro automobily budoucnosti. Jižní Korea podle vlády zaostává ve vývoji softwaru a klíčových součástek, například senzorů a čipů.

Vozy budoucnosti

Vedle zmíněných položek chce vláda investovat i do infrastruktury pro vozy budoucnosti.

Regulační a právní rámec, který má zajistit bezpečnost autonomních vozů, chce Jižní Korea připravit do roku 2024.

Zisk nošovické Hyundai vzrostl meziročně o 531 milionů. Automobilka loni vyrobila 340 tisíc vozů

Číst článek

O rok později má jihokorejská vláda v plánu zavést obdobná pravidla pro předvádění létajících aut. Huyndai se podle vedení automobilky chystá vyvíjet létající vozy, které chce uvést do prodeje před nejpokročilejšími samořízenými auty.

Výrobní závod v Nošovicích

Jediným výrobním závodem Hyundai v Evropské unii je závod v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Zaměstnává asi 3300 lidí, dalších 8700 zaměstnanců pracuje u subdodavatelů.

Loni automobilka vytvořila zisk 7,22 miliardy korun, meziročně o 531 milionů Kč více. Tržby se ale o 7,4 miliardy korun snížily a dosáhly 129,26 miliardy Kč. Loni firma vyrobila 340 300 aut, letošní plán je 318 000 vozů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme