‚Chceme ulevit přetíženým místům.‘ Jeseníky nově rozmístí sčítače návštěvníků v oblíbených lokalitách

Na letní turistický ruch se připravují i na severu Moravy, v Jeseníkách. Letos s novinkou, na začátku sezony budou v nejoblíbenějších lokalitách rozmístěny sčítače turistů. Na jejich základě se návštěvníci budou moci lépe orientovat v tom, kde je momentálně větší nápor turistů. „Jde nám o to ulevit rušným místům,“ říká pro Radiožurnál Tomáš Rak, ředitel Sdružení cestovního ruchu Jeseníky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turisté na cestě na Třístoličník

Na letní turistický ruch se připravují i na severu Moravy, v Jeseníkách. Letos s novinkou, na začátku sezony budou v nejoblíbenějších lokalitách rozmístěny sčítače turistů (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

Můžete popsat, jak budou sčítače fungovat a kde se tedy lidé dozvědí, kde jsou a kde nejsou turisté?
Sčítače budou fungovat on-line na principu zachycení pohybu přes sčítače ať už z levé nebo z pravé strany. To znamená, že sčítač bude monitorovat pohyb a jeho pomocí budeme monitorovat příchod a odchod turistů z klíčového místa. A těch míst bude v Jeseníkách celkem patnáct.

Revitalizovat pro koupání a cyklostezky, nebo nechat být? Místní debatují o podobě jezer na Teplicku

Číst článek

Jsou rozmístěny rovnoměrně na místa, která jsou dnes přetížená turistickým ruchem, jako je třeba Praděd, Dlouhé Stráně, Rejvíz a podobné lokality. A jsou na hranicích se všemi třemi kraji, to znamená na kraji Pardubickém, Moravskoslezském i Olomouckém.

Celý projekt má být unikátní. V čem je unikátní a jaký je třeba rozdíl oproti systému, jakým zatím registrujete počty návštěvníků v chráněné oblasti Jeseníků?
Data budou k dispozici široké veřejnosti on-line. To znamená, každý návštěvník Jeseníků, který tam bude chtít zavítat v pondělí 12. července, se podívá ráno dopoledne, jakým způsobem je v tuto chvíli zatížena lokalita Pradědu nebo lokalita třeba Rejvíz a buď se do té lokality vydá, nebo nevydá.

A budou tam také data, která budou reflektovat, které lokality jsou v jaký čas nejméně turisticky zatížené.

Sčítače turistů mají i na Šumavě nebo v Krkonoších. Je to tedy podobný systém?
Zřejmě se jedná o podobný systém, nicméně tam nedochází k on-line prezentaci aktuálního zatížení.

‚I turisté si stěžují na moc turistů‘. Řecké úřady musí řešit dopady nadměrného množství návštěvníků

Číst článek

U nás tomu bude podobně, ale přidá se on-line hodnota, že se budete moci podívat na jakékoliv místo v reálném čase. A do toho budou k dispozici predikce zatížení v následujícím týdnu či měsíci.

Vy si od toho systému slibujete, že si turisti najdou v Jeseníkách i nová místa. Která to například jsou?
Samozřejmě si od toho slibujeme ulehčení místům, která jsou přeplněná. Nabídneme ale i možnost objevit místa jako na Javornicku, která jsou skrytá, ale mají romantickou hodnotu. Aktuálně to jsou rychlebské stezky. V podstatě jde o to, abychom rozprostřeli turisty po celé lokalitě.

Nebojíte se toho, že i ta skrytá místa budou nakonec plná turistů?
Nebojíme se toho, protože ta skrytá místa v podstatě nejsou tak úplně jednoduše dostupná. Spíš si myslím, že dojde k rozptýlení těch turistů v čase a právě i na těch místech. Ale ta jsou opravdu vzdálená, méně dostupná, a proto jsou ještě pořád neobjevená.

Věra Štechrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme