Chlapec zkolaboval v nákupním centru. ‚Začaly mu modrat rty,‘ vzpomíná žena, která ho zachránila

Pardubická hasička Gabriela Jeřábková zachránila v nákupním centru život malému chlapci. Kvůli vysoké horečce náhle zkolaboval a přestal dýchat. „Začaly mu modrat rty,“ vzpomíná Jeřábková, která v obchodě koncem listopadu zrovna nakupovala. Server iROZHLAS.cz připomíná hrdiny roku 2022.

Hrdinové roku 2022 Pardubice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pardubická hasička Gabriela Jeřábková, která zachránila v nákupním centru život malému chlapci

Pardubická hasička Gabriela Jeřábková, která zachránila v nákupním centru život malému chlapci | Zdroj: HZS Pardubického kraje

Gabriela Jeřábková nakupuje v pardubickém nákupním centru. Kousek od ní najednou začne žena křičet o pomoc. „Help, help,“ volá anglicky. Vedle ní je hoch předškolního věku.

‚Všude byla krev.‘ Řidič autobusu v Ústí nad Labem zachránil život seniorce, která spadla na silnici

Číst článek

Hasička k nim ihned přibíhá. „Chlapec vůbec nereagoval, položila jsem ho na zem, nedýchal a už mu začaly modrat rty,“ popisuje. Strhává z něj část oblečení a začíná se záchranou. „Po chvíli již spontánně dýchal, položila jsem ho na bok,“ vzpomíná.

Chlapce s vysokou horečkou 40 °C si poté přebírají záchranáři, kteří přispěchají do nákupního centra. A okamžitě ho převážejí do nemocnice na dětské oddělení.

„Horečka dráždí mozek, který vysílá informaci nervům a svalům, svaly se pak nepřirozeně napínají a stahují a dochází k febrilní křeči. Při záchvatu může dítě upadnout až do bezvědomí a může dojít k poruchám dýchání,“ vysvětluje mluvčí pardubických záchranářů Alena Kisiala.

Děti volaly z hořícího domu o pomoc. Mladík je snesl po žebříku do bezpečí

Číst článek

Nakonec ale vše dobře dopadlo. „Z péče lékařů dětského oddělení Pardubické nemocnice byl pacient již propuštěn do domácího léčení,“ doplňuje za nemocnici Karolína Frýdová.

„Jsem ráda, že je chlapec v pořádku,“ uzavírá Jeřábková.

Všech sedm příběhů hrdinů roku 2022 najdete zde. Vycházet budou postupně.

Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme