Přilétají sem prezidenti a významné osobnosti. Podívejte se do přísně střežených míst Terminálu 4

Odlétají odsud třeba vládní delegace. Terminál 4 je nejstarší částí pražského letiště. Funkcionalistická budova se salonky z dob první republiky pamatuje třeba návštěvy prezidenta Baracka Obamy nebo papeže a podléhá přísným pravidlům.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„První procházíme místností, kde je rentgen na zavazadla,“ říká u vchodu vedoucí terminálu Jiří Mára. Vládní delegace a hlavy státu doprovází na cestách vždy ochranka, proto se tu zaměstnanci při odbavování běžně setkávají se zbraněmi. Po kontrole zavazadel následuje pasová kontrola.

Přehrát

00:00 / 00:00

Létající redaktorka Sabina Vosecká navštívila běžně nepřístupné prostory Terminálu 4 na pražském letišti

„Terminál byl vystavěn v roce 1937 a co byla udělána velká rekonstrukce, tak byla snaha, aby se to k tomu roku 1937 přiblížilo. Ale vnitřní prostory byly v letech 1982, 1983 předělány z klasického terminálu na tyto salony,“ ukazuje Jiří Mára zázemí terminálu.

Halu terminálu využívají novináři a doprovod delegace, k dispozici jsou premiérský a také prezidentský salonek.

Po dvou letech znovu v zisku. Cestujících na Letišti Praha je ale stále méně než před pandemií

Číst článek

„Je poměrně malý. Je opravdu určen pouze pro prezidenty a členy královských rodin. Samozřejmě je to vybaveno ještě toaletou se zázemím a další chodbou, kterou se ten salonek dá opustit,“ popisuje Mára.

Z budovy pak vede vstup rovnou na letištní plochu, která je stejně jako celý terminál přísně střežená.

Poslechněte si celou reportáž, která vás zavede do běžně nepřístupného Terminálu 4.

Podívat se sem můžete i vy díky akci Open House Praha, která se koná 20. a 21. května. Otevřená bude také rozhlasová budova v Karlíně.

Terminál 4 na pražském letišti | Foto: Sabina Vosecká | Zdroj: Český rozhlas

Sabina Vosecká, Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme