Nakažených spalničkami v Evropě prudce přibývá, nejvíc jich hlásí Rumunsko

V Evropě loni dramaticky přibylo nakažených spalničkami. Nemocí v roce 2017 trpělo víc než 20 tisíc Evropanů, 35 z nich zemřelo. Rok předtím přitom na starém kontinentě nemoc sužovala vůbec nejméně lidí, a to přes pět tisíc. Světová zdravotnická organizace to podle BBC označila za tragédii.

Bukurešť (Aktualizováno: 9:24 21. 2. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spalničky

Spalničky | Foto: Dave Haygarth | Zdroj: Flickr | CC BY 2.0,©

Nejvíc nakažených loni evidovalo Rumunsko, a to víc než 5,5 tisíce. Přes pět tisíc pacientů se spalničkami hlásila také Itálie a o něco méně jich pak bylo na Ukrajině.

V dalších zemích už jsou čísla výrazně nižší. V Řecku a Německu byla necelá tisícovka pacientů. Česko pak nahlásilo 146 pacientů nakažených spalničkami.

Aby se zabránilo vypuknutí epidemie spalniček, musí být podle Světové zdravotnické organizace proočkovanost aspoň 95 procent, což řada států nesplňuje. Třeba ve Velké Británii to je jenom necelých 92 procent, v Itálii v roce 2015 naočkovali jen 85 procent dětí.

Důvěra v očkování klesá

Podle Světové zdravotnické organizace za to může mimo jiné klesající důvěra v očkování. Kvůli obavám z vedlejších účinků vakcíny proti spalničkám, někteří rodiče nenechávají své děti očkovat. Některé skupiny obyvatel zase k očkování v podstatě nemají přístup.

Ministerstvo chce zpřísnit pravidla očkování dětí, rodiče s ním často otálejí

Číst článek

Za epidemii spalniček v Rumunsku ale částečně mohou také výpadky v dodávkách vakcín. K vysokému počtu nakažených na Ukrajině přispěl podle Světové zdravotnické organizace konflikt na východě země.

Itálie pak dlouhodobě diskutuje o rizicích spojených s očkováním. Pozornost získal třeba případ otce, který u soudu tvrdil, že za autismus jeho syna může vakcinace proti dětské obrně, což italský kasační soud vyloučil.

Kvůli epidemii spalniček už vláda rozhodla, že státní školy můžou přijímat pouze děti, které jsou očkované proti 12 základním nemocem.

Češi mnohdy odsouvají očkování proti spalničkám, čímž výrazně roste riziko nákazy, upozorňuje primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová.

„Jakmile se objeví případ spalniček, který je pro okolí infekční, tak jde o osoby, které jsou většinou neočkované, nebo osoby, které byly očkované před dlouhou dobou, v podstatě před desítkami let. Virus, který způsobuje spalničky, se dostává do prostředí, kde se může uplatnit,“ vysvětluje pro Radiožurnál Roháčová.

Pokuta až 30 tisíc korun

V Polsku dokonce hrozí rodičům pokuty, pokud své potomky očkovat odmítnou a takových případů přibývá. Nejvyšší správní soud ve Varšavě teď potvrdil pokutu pro jednoho takového rodiče.

„Rodič malé dcerky nesouhlasil s postupem hygienické stanice v Toruni, která se otce rozhodla potrestat za to, že odmítl druhou dávku očkování proti žloutence. Polský nejvyšší správní soud potvrdil, že za to dostal pokutu oprávněně,“ popisuje zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku Viktor Daněk.

„Polské úřady mohu pokutu udělit až do výše 30 tisíc korun. V praxi ale k  sankcím sahají jen výjimečně. Institut veřejného zdraví loni v Polsku zaznamenal přes 30 tisíc případů nenaočkování dětí, to je téměř desetkrát víc než před osmi lety,“ doplňuje.

Ve prospěch očkování loni rozhodl i německý nejvyšší soud, když dal za pravdu otci, který chtěl svou dceru naočkovat podle úředního doporučení, přestože matka byla proti.

Ondřej Klapal, vid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme