Amnestovaní vězni se začínají hlásit o své děti. Získat je zpátky však není snadné

Některé matky se po propuštění na amnestii začaly hlásit o své děti, které po dobu výkonu trestu skončily například v dětských domovech. Získat je teď zpátky ale bude náročné. Nejdříve totiž rodiče musí splnit mnoho podmínek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězenkyně díky amnestii opouští ženskou trestnici ve Světlé nad Sázavou | Zdroj: ČTK

Například opavský dětský domov podle ředitele Milana Škrabala řeší budoucnost čtyř malých sourozenců. Oba rodiče byli ve vězení a oba dostali amnestii. Na děti se přišli už dvakrát podívat.

„Vyloženě zatím neprojevili zájem, že by si děti chtěli vzít zpět do péče, ale připustili, že když se jim podaří postavit se na vlastní nohy, podaří se jim zajistit ubytování a možnost návratu dětí, budou o tom uvažovat,“ říká ředitel.

Místopředsedkyně Asociace náhradních rodin Jana Lexová upozorňuje, že propuštěné na amnestii čeká dlouhý proces, aby dítě získaly zpět do své péče.

„Pro rodiče po výkonu trestu je důležité, aby se co nejdříve obrátili na svého kurátora, který jim pomůže kontaktovat sociálního pracovníka dítěte a pěstouny. Společně pak začnou pracovat na obnově vztahů s dítětem. Záleží hlavně na délce vzájemného odloučení,“ vysvětluje.

Amnestie může v budoucnu zpomalit práci civilních soudů i exekutorů

Číst článek

Pro návrat dítěte k rodičům je také důležité, aby u nich mělo vhodné podmínky, a to jak bytové, tak finanční. „Nejdůležitější je zájem dítěte, a pokud má přiměřený věk, musí se brát v potaz také jeho názor,“ dodává Lexová.

Odchod dětí z ústavní péče pak musejí schválit příslušné úřady, případně i soudy.

Silvie Mikulcová, Klára Bílá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme