Publikují o mně lži, reagoval Babiš na článek o pracovních podmínkách v Agrofertu

Zahraniční dělníci pracují podle serveru německé veřejnoprávní rozhlasové a televizní stanice Deutsche Welle ve firmě Vodňanská drůbež spadající pod Agrofert často za otřesných podmínek, jsou navíc špatně placeni a řada z nich přišla do Česka za značně podezřelých okolností. Autor textu získal informace od Vietnamce, který pro firmu pracoval. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek toto tvrzení vyvrátil. „Je to vymyšlený článek plný nepravd,“ řekl.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš | Zdroj: Profimedia

„Ten článek začíná tím, že jsem protimigrantský populista. Takových sprosťáren ze strany těchto promigrantských médií jako Guardian nebo Deutsche Welle stále přibývá, protože lidem v Evropě evidentně vadí, když kriticky mluvím o migraci,“ okomentoval článek Andrej Babiš.

Otřesné podmínky, tvrdí o práci ve firmě Vodňanská drůbež cizinec. Agrofert nařčení striktně odmítá

Číst článek

Šestatřicetiletý Vietnamec Van Ga Nguyen v něm tvrdí, že musel zprostředkovateli zaplatit 14 tisíc dolarů (v přepočtu 317 tisíc korun) za to, aby mu pomohl překonat všechny byrokratické překážky. Když pak šel k pohovoru na českou ambasádu, znal podle svých slov už dopředu všechny otázky.

„Byla to špinavá, z části krvavá, velmi nehygienická a špatně placená práce,“ popsal své zkušenosti pro Deutsche Welle Vietnamec, který si měsíčně přišel na 550 eur, v přepočtu 14 180 korun, tedy jen o něco více, než činí minimální mzda.

Podle českého premiéra je ale článek plný nepravd. „Jenom představa, že nějaký český Vietnamec volá do Deutsche Welle a mluví o věcech, které neexistují, jsou vymyšlené… A samozřejmě česká média tyhle nesmysly ráda převezmou. Není to poprvé,“ řekl.

„Vnímám, jak některá promigrantská média o mně publikují lži. Obraťte se tedy na moji bývalou firmu, a pokud jsem se informoval, tak jsou to všechno vymyšlené věci,“ dodal Babiš.

Mluvčí Agrofertu Jan Pavlů už dříve na dotazy Deutsche Welle reagoval slovy o tom, že jsou „hrubě urážející“. Zároveň poznamenal, že Agrofert dodržuje zákony. Zahraniční pracovníci mají podle něj stejné podmínky jako Češi a také pracovní smlouvy.

dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme