Favoritem pro nové letouny armády je Embraer C-390, potvrdil velitel vzdušných sil. Zakázka se připravuje

Armáda připravuje nákup nových transportních letounů. Podle velitele vzdušných sil Armády České republiky Petra Čepelky patří mezi největší favority letoun C-390 Embraer. Podle něj je dvoumotorový transportní letoun, na jehož výrobě se podílí i česká firma Aero Vodochody, ideální pro potřeby vojáků. Generál Čepelka to řekl Radiožurnálu na výstavě, kterou pořádá armáda v centru Prahy.

Praha (Aktualizováno: 12:54 13. 5. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Právě tento letoun, na jehož výrobě se podílí i česká firma Aero Vodochody, by mohla mít armáda ve dvou kusech, uvedl Čepelka. V tuto chvíli ministerstvo obrany připravuje podmínky nákupu.

Kapacita aerolinek bude omezená až do roku 2025. Leteckým společnostem chybí náhradní díly

Číst článek

Jde tedy o středně velký dopravní letoun, do kterého se vejde i vojenská technika jako vozidla Pandur, která teď vojáci letecky transportovat připravovat nemohou.

„V současné době probíhá dokončování připomínkových řízení ke specifikacím na střední transportní letoun. Předpokládám, že v nejbližších dnech bude tato specifikace postoupena na akviziční pracoviště,“ informoval generál Petr Čepelka s tím, že při výběru vhodného letounu je potřeba zvážit řadu okolností.

„Jednou z nich je velikost letounu, druhou jsou náklady spojené s jeho provozem. Musíme zvažovat infrastrukturu, kterou máme v České republice, a pokud vyhodnotíme všechny důležité okolnosti, které nějakým způsobem ovlivňují pořízení takovéhoto druhu letecké techniky, tak potom nám může vycházet letoun této kategorie, jako je třeba Embraer C-390,“ dodává Čepelka.

Kabina letounu Embraer C-390 Millenium | Foto: Petr Bušta | Zdroj: Český rozhlas

Embraer létá rychleji a dokáže převážet větší množství nákladu, než jiná středně velká vojenská nákladní letadla, napsal server Aeroweb. Díky tomu může být využíván pro vojenské účely.

Čeští vojáci v sobotu ukazují část své výzbroje na výstavě v pražském obchodním domě Flora, kde pořádají Army den. Jeho cílem je představit nejen techniku, ale i nalákat nové zájemce o službu v armádě.

Iveta Vávrová, kth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme