Bez pochybení, uvedlo vrchní státní zastupitelství o posouzení Gazdíkova trestního oznámení k Bečvě

Krajští žalobci při posuzování trestního oznámení, které v případu otravy řeky Bečvy podal loni tehdejší člen sněmovní vyšetřovací komise a současný ministr školství Petr Gazdík (STAN), nepochybili. Uvedl to ředitel odboru trestního řízení Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Radek Bartoš. Vrchním žalobcům nařídil přezkoumat postup olomouckého krajského státního zastupitelství nejvyšší státní zástupce Igor Stříž.

Olomouc Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bečva pod Choryňským mostem, odtud začaly hynout ryby

Krajští žalobci při posuzování Gazdíkova trestního oznámení na případ otravy Bečvy nepochybili | Foto: Jakub Troníček | Zdroj: Český rozhlas

V kauze byla nedávno obžalována společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a její ředitel Oldřich Havelka. Vinu odmítá.

Rybáři a vědci vyvázli bez postihu. Inspekce uzavřela šetření pokusu se solným roztokem na řece Bečvě

Číst článek

„Ze strany Nejvyššího státního zastupitelství nám bylo uloženo, abychom způsob vyřízení ze strany krajského státního zastupitelství přezkoumali. My jsme ho přezkoumali a shledali jsme ho jako správným, byly tam jen drobné nedostatky, spíše ve vyrozumění podatele. Krajské státní zastupitelství při posouzení povahy toho podání a jeho vyřízení nepochybilo,“ uvedl žalobce Radek Bartoš.

Trestní oznámení kvůli ekologické havárii na Bečvě podal Gazdík týden po loňských sněmovních volbách. Podle dřívějších informací webu Seznam Zprávy poukazoval mimo jiné na ztracené nebo chybně odebrané vzorky otrávené vody či nekoordinované postupy kontrolních úřadů.

Možná trestní odpovědnost

Gazdíkovo trestní oznámení směřovalo podle žalobce Radka Bartoše primárně na možnou trestní odpovědnost dalších osob, zejména z různých orgánů státní správy, které byly při zjištění ekologické havárie na místě jako první; týkalo se to například zástupců České inspekce životního prostředí či vodoprávního úřadu.

Ve svém podání vyjadřoval tehdejší člen vyšetřovací komise určitou nespokojenost i s trestním řízením, doplnil žalobce.

„To byly částečně i věci, které buď Krajské státní zastupitelství už v rámci vykonaného dohledu řešilo, případně šlo o věci, které již vyřešil třeba okresní státní zástupce ve Vsetíně,“ doplnil Radek Bartoš s tím, že pokud tedy krajští žalobci podání ve vztahu i k těmto námitkám postoupili okresnímu státnímu zastupitelství, postupovali podle Vrchního státního zastupitelství správně.

Energoaqua čelí žalobě

Ekologická havárie, kterou v září 2020 způsobily podle České inspekce životního prostředí kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Jedovaté látky podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku.

Nejvyšší žalobce Stříž nařídil v kauze Bečva prověrku. Vadí mu ping-pong s trestním oznámením Gazdíka

Číst článek

Žalobce na konci března podal v kauze obžalobu a to na společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího ředitele Oldřicha Havelku.

Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v něm i čištění odpadních vod. Z areálu odcházejí kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku do Bečvy.

Zástupci společnosti poukazují na to, že první ryby začaly hynout zhruba 3,5 kilometru od tohoto vyústění. Podle expertizy, na kterou se odkazují, to znamená, že je prakticky vyloučeno, aby původcem ekologické havárie byla společnost Energoaqua. Dlouhodobě to tvrdí také někteří rybáři. Případem by se měl zabývat vsetínský okresní soud.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme