Bezdomovci si v odstavených vlacích navzdory ostraze užívají kupé první třídy

Odstavené vlaky na velkých nádražích lákají bezdomovce. V kupé přespávají a zanechávají po sobě špínu i zápach. České dráhy přitom platí bezpečnostní agentuře 73 milionů korun ročně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve vlaku

Ve vlaku | Foto: Marián Vojtek

Hlídání odstavených vlaků před bezdomovci je na větších nádražích často marný boj.

Například v Českých Budějovicích procházejí vagony dráhou najatí strážní a nežádoucí nocležníky vyhazují, ale na jejich drzost jsou krátcí.

Bezdomovci se obvykle jen přesunou do jiného vlaku. V nejlépe vybavených kupé nocují i psi, lidé v nich kouří a fetují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Ivan Studený se zajímal o problémy s bezdomovci, kteří nocují v odstavených vlacích na nádražích

Honzovi z Českých Budějovic je 25 let, už rok žije na ulici. Nocuje pravidelně v odstavených vagonech na vlakovém nádraží. Ubytování to není zrovna komfortní, ale včasné buzení je zajištěno. Před pátou burcuje Honzu a další bezdomovce pracovník bezpečnostní agentury.

Psovod Láďa s fenou Bárou hraje podle svých slov s bezdomovci škatulata. „Bývá jich i patnáct šestnáct. On si počká a pak se vrátí. Na 212 jich bude tak deset, vybírají si nejlepší vagony,“ říká zkušeně.

Muži střežící odstavené vlaky občas podlehnou soucitu. A tak těhotná slečna se třemi štěňaty, která minulý týden udala policii recidivistu Vránu, může pro tentokrát v klidu dospat.

„Volali jsme policisty na nějakého Vránu. Tak ta holku, co nám s tím pomohla, tu jsem tam nechal. Ale to jenom proto, že je těhotná,“ vypráví Láďa.

Uklízečku nic nepřekvapí

Stopy bezdomovců jsou v nejlepších vagonech ještě dlouho cítit. Četařku úklidové služby Blanku však po dvaceti letech čištění vlaků už nic nepřekvapí. Ani exkrementy, které občas nachází.

„Ano, v umyvadlech a na záchodech, někdy i krev, to uklízím já,“ říká žena smířeně. Zda se jí daří vždy zlikvidovat i všechny bacily, tím si už jistá není.

Ani 73 milionů korun, které České dráhy ročně zaplatí bezpečnostní agentuře, na vyhnání bezdomovců z vlaků nestačí. Ředitelství železnice svaluje vinu na obce.

ČD: Jsme dopravce, ne hlídači

„České dráhy jsou dopravce, mají dopravovat cestující a ne řešit bezdomovce, nevím kolik bychom měli utratit, abychom uhlídali desítky vlaků a stovky vozů,“ říká mluvčí ředitelství Českých drah Radka Pistoriusová.

Českobudějovický magistrát argumentuje, že pohyb bezdomovců ve vlacích si musí ohlídat železničáři sami.

„Nocování bezdomovců je plně v kompetenci Českých drah,“ odmítá vinu David Kostohryz z magistrátu, který s lidmi bez domova pracuje.

Ivan Studený, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme