BIS hledá mezi vysokoškoláky nové talenty. Přijala první stážisty

Bezpečnostní informační služba hledá nové lidi a mladé talenty láká už na studiích. Devítka vysokoškoláků, kteří splnili přísné podmínky, si právě práci důstojníků tajné služby nanečisto zkouší na vůbec první stáži v Praze.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stánek BIS na veletrhu práce.

Stánek BIS na veletrhu práce. | Foto: Petr Topič, Mafra | Zdroj: Profimedia

„Nevidím se jako nějaký lamač dívčích srdcí. Já jsem spíš racionální typ, který si raději sedne nad sebrané informace a posoudí jejich důležitost," říká o sobě Radiožurnálu student třetího ročníku práv na brněnské Masarykově univerzitě Tomáš.

Přehrát

00:00 / 00:00

První stážisté v BIS

Pětidenní stáže, během které studenti absolvují přednášky a pak plní konkrétní úkol, si všiml na internetu. O své kariéře v kontrarozvědce už má v podstatě jasno.

„Jsem hlavně smířený s tím, v jakém stavu je legislativa, protože do této problematiky mám náhled," říká. „BIS má na jednu stranu hodně pravomocí a na druhou stranu vím, že ne. Takže jsem se tady chtěl naučit, jak být BIS a potažmo republice prospěšný jako právník."

Tomáš a dalších osm studentů - včetně jedné dívky - se do kanceláře BIS probojovalo náročným výběrovým řízením, na jehož začátku podle mluvčího Ladislava Štichy stálo přes 240 zájemců. „Ty lidi jsme museli samozřejmě prověřit. Zjistit, jaké jsou jejich intelektuální schopnosti, jaké mají znalostní zázemí," vysvětluje.

Loajální vlastenec

Organizace má svou představu o ideálním uchazeči. „Měl by to být člověk velmi emočně stabilní, nesmí to být třeba cholerik. Musí být charakterově pevný. Měl by mít v sobě určitou míru vlastenectví. Měl by umět jednat s lidmi, být tak trochu psycholog. Měl by umět pracovat jak samostatně, tak samozřejmě i v týmu. Důležitá část té práce je také analytické myšlení a samozřejmě velice důležitá je loajalita ke státu."

Ze sta uchazečů projdou jen jednotlivci, přesto má podle BIS nábor na veletrhu smysl

Číst článek

O tom, že mladí lidé dnes takové kvality mají, nepochybuje ani další stážista z brněnské Masarykovy univerzity Petr.

„Myslím, že se důstojníci stále rodí, i když často slýchávám, že naše generace není schopná - když to řeknu hodně zjednodušeně - vzít do ruky zbraň a jít republiku a naše demokratické hodnoty bránit. Samozřejmě je tady těch lidí málo, ale ani v minulosti těch lidí nebylo zas až tak tolik."

Studentskou stáž věnovanou oblastem terorismu, kybernetické bezpečnosti, právu a informačním technologiím plánuje vedení BIS v budoucnu opakovat. A zařadit se tak po bok zahraničních zpravodajských služeb, které prý takto hledají nové talenty běžně.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme