V Brně evakuovali ukrajinský konzulát kvůli podezřelé zásilce, ve které byly zvířecí oči

Ukrajinský konzulát v Brně v pátek evakuovali kvůli podezřelé zásilce. Budovy muselo opustit šest zaměstnanců. Obdobná zásilka dorazila i na Velvyslanectví Ukrajiny v Praze. I zde nakonec budovu evakuovali. Zásilky typově odpovídají těm, které byly zachyceny ve Španělsku. Tam v minulých dnech odhalili několik dopisových bomb, jejichž zaslání zřejmě souvisí s ruskou agresí na Ukrajině. Potvrdila to také konzulka Anna Prošková.

Aktualizováno Brno (Aktualizováno: 14:23 2. 12. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský konzulát v Praze

Policie před ukrajinským konzulátem v Brně | Foto: Jan Tomandl | Zdroj: ČTK

Zásilka na ukrajinský konzulát v Brně obsahovala mrtvou živočišnou tkáň, řekl policejní mluvčí. Policie zůstává na místě, doprava v ulici je obnovená.

Zpravodaj na místě zjistil, že přítomna je policie, hasiči, záchranka i evakuační autobus. Z ukrajinského ministerstva zahraničí měl konzulát informaci, na co si dávat pozor.

Když v pátek v poště pracovníci uviděli balíček s charakteristickým znakem, zavolali policii. Dorazila prakticky okamžitě, uvedla konzulka.

Výsledky analýzy👇👇

obálka neobsahovala nástražný výbušný systém❗️

Nemáme žádné informace o tom, že by pracovníkům konzulátu či nejbližšímu okolí hrozilo nějaké nebezpečí, nicméně stále platí původně vyřčené varování o kontrole příchozí pošty konzulátů a zbrojních společností.

11:22 – 02. 12. 2022

9 211

„Naše konzulka v Brně zavolala policii, nějaký balíček, který došel, vypadal podezřelý. Policie dorazila hned a hned začala pracovat. Konzulát i přilehlé budovy byly evakuovány, čeká se na výsledky šetření policie,“ řekla mluvčí ukrajinské ambasády v Praze Tetiana Okopná.

Dále uvedla, že jsou vypracovány bezpečnostní protokoly, které všechny zastupitelské úřady musejí dodržovat. „Máme na velvyslanectví člověka, který je za to zodpovědný, na konzulátu v Brně je za to zodpovědná právě konzulka, která se řídila pokyny, které byly nastaveny,“ prohlásila mluvčí.

Podle prvotních zjištění zásilka obsahovala živočišnou tkáň. Nyní bude následovat její bližší analýza v laboratořích. Případem se budou zabývat brněnští kriminalisté.

11:30 – 02. 12. 2022

6 156

Na událost upozornil na twitteru týdeník Respekt. „Jde o podezřelý předmět, zjišťujeme, o co by se mohlo jednat. Z budovy se evakuovali zaměstnanci, šest lidí,“ uvedl na začátku zásahu Chaloupka.

Na twitteru policie uvedla, že podezřelá zásilka typově odpovídá těm, které byly zachyceny ve Španělsku. „Zásilku pomocí RTG kontrolujeme. Budovu a nejbližší okolí včetně mateřské školy jsme spolu s hasiči evakuovali,“ uvedli policisté.

Vyzvali také všechny pracovníky konzulátů v Česku a obchodních společností vyrábějících zbrojní materiál, aby byli maximálně obezřetní při kontrole došlé pošty a při jakýchkoliv pochybách volali linku 158.

Krvavé balíčky

Velvyslanectví a konzuláty Ukrajiny v několika evropských zemích, včetně Česka, obdržely zakrvavené balíčky obsahující zvířecí oči. V pátek o tom na facebooku informoval mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko.

Nykolenko napsal, že po sérii dopisových bomb odhalených v uplynulých dnech ve Španělsku přišly krvavé balíčky obsahující zvířecí oči na ukrajinská velvyslanectví v Maďarsku, Polsku, Chorvatsku, Itálii a Rakousku, na generální konzuláty v Neapoli a Krakově a na konzulát v Brně.

Dále popsal, že balíčky byly nasáklé pravděpodobně krví a zapáchaly. „Zkoumáme význam tohoto vzkazu,“ dodal.

Ukrajinské velvyslanectví v Praze obdrželo podobnou zásilku jako ukrajinský konzulát v Brně, kde v balíčku byla živočišná tkáň. Policie uvedla, že zásilku v hlavním městě analyzují pyrotechnici. Bližší informace sdělí policisté poté, až pyrotechnici dokončí svou práci.

Původně policisté plánovali pouze částečnou uzavírku ulice, nakonec ale preventivně přistoupili k evakuaci.

Ukrajinský konzulát v Brně policisté kvůli balíčku evakuovali asi na čtyři hodiny. „Na velvyslanectví Ukrajiny v Praze dorazila obdobná zásilka. I zde provádějí pyrotechnici analýzu obsahu obálky, která na první pohled vypadá obdobně jako ta, která dorazila do Brna,“ uvedli policisté.

„Na velvyslanectví Ukrajiny v Praze dorazila obdobná zásilka. I zde provádějí pyrotechnici analýzu obsahu obálky, která na první pohled vypadá obdobně jako ta, která dorazila do Brna,“ uvedli policisté.

Nejprve informovali o tom, že v Praze přistoupí pouze k částečné uzavírce komunikace, nakonec preventivně evakuovali dvě budovy velvyslanectví. „Stále platí, že případ je podobný tomu brněnskému,“ dodali.

Nykolenko informoval i o incidentech v jiných zemích. Poničen byl podle něj vchod do rezidence ukrajinského velvyslance ve Vatikánu, na velvyslanectví v Kazachstánu kdosi nahlásil, že se tam nachází výbušnina, ale tato informace nebyla pravdivá

Ambasáda v USA dostala dopis s kopií článku kritického vůči Ukrajině. Ve Španělsku přišly dopisové bomby například premiérovi Pedru Sánchezovi, na americké a ukrajinské velvyslanectví. Španělské úřady věc vyšetřují jako terorismus.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme