Brusel se chystá zahájit řízení kvůli uprchlickým kvótám. Oslabíte důvěru v unii, varuje střední Evropa

Země Visegrádské čtyřky dál odmítají kvóty pro přijímání uprchlíků. Ve Varšavě se na tom shodli ministři vnitra. Evropská komise ale kvůli tomu podle agentury Reuters zahájí už v úterý s Českem, Maďarskem a Polskem řízení pro porušení unijního práva. Jestli k tomuto kroku Brusel skutečně sáhne, oslabí to podle visegrádských ministrů vnitra důvěru v Evropskou unii.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker | Zdroj: Reuters

160 tisíc lidí mělo být podle Evropské komise rozmístěných v různých zemích. Jak připomíná polský ministr vnitra Mariucsz Blaszczak, do konce května se přitom podařilo přesídlit jen dvacet tisíc migrantů, takže se systém neosvědčil.

„Systém kvót nefunguje a fungovat nebude. Říkáme jim to dva roky. Teď se bohužel Evropská komise rozhodla, že roztřídí země na úspěšné a neúspěšné. Nevím jak to nazvat slušně," souhlasí se svým polským protějškem ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD.

Postup Evropské komise proto odmítají všechny 4 země Visegrádské čtyřky, včetně Slovenska, proti kterému Brusel aspoň zatím řízení pro porušení práva podle agentury Reuters nezahájí.

Postup Evropské komise proto odmítají všechny čtyři země Visegrádské čtyřky, včetně Slovenska, proti kterému Brusel aspoň zatím řízení pro porušení práva podle agentury Reuters nezahájí.

Evropská komise zatím nepotvrdila, že řízení opravdu spustí, nicméně její mluvčí poukázal na rozhovor předsedy komise Jeana Clauda Junckera pro pondělní Der Spiegel, ve kterém se vyslovil pro to spustit řízení proti státům, které uprchlíky na základě kvót nepřijímají.

Celý proces by mohl trvat měsíce, i roky, protože má několik stupnů a až ta poslední fáze je žaloba u Evropského soudu, kam může pohnat ten daný stát Evropská komise. Takže o případném trestu pro Česko, by se tak nerozhodovalo v Bruselu ale u soudu v Lucemburku.

I kdyby Evropa potápěla čluny s migranty, pokusům zoufalých lidí nezabrání

Číst článek

A pokud ten dojde k závěru, že daná země opravdu porušila unijní právo, může jí udělit jednorázovou pokutu 1 až 10 milionu eur, tedy až čtvrt miliardy korun, a pak dalších 100 000 eur za každý den prodlení. Vzhledem k tomu, že České Republika oznámila, že už žádné další migranty podle kvót nepřijme, je možné, že dojde i k tomuto kroku.

Evropská komise k takovému kroku sahá velmi pravidelně, v podstatě každý měsíc. Nejdnalo by se tedy jedná o nic výjimečného. Tyto řízení jsou zahajovány v řadě oblastí, poslední třeba proti Německu za zavedení mýtného na dálnicích.

Filip Nerad, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme