Exprimátor Pardubic Charvát je ve vazbě. Měl manipulovat s veřejnými zakázkami města

Okresní soud v Pardubicích ve čtvrtek poslal do vazby bývalého primátora Pardubic Martina Charváta (ANO), předsedu Krajské hospodářské komory Jozefa Koprivňanského a bývalou náměstkyni primátora a členku dozorčí rady Rozvojového fondu Pardubice Helenu Dvořáčkovou. Ta je nyní zastupitelkou za SPD, dříve za ANO. Soud tak vyhověl všem třem návrhům státní zástupkyně na vazbu. O výsledku novináře informoval soudce Karel Gobernac.

Pardubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud poslal do vazby bývalého primátora Pardubic Martina Charváta (ANO)

Soud poslal do vazby bývalého primátora Pardubic Martina Charváta (ANO) | Foto: Josef Vostárek | Zdroj: ČTK

Obviněni jsou s dalšími lidmi a firmami z manipulace s veřejnými zakázkami města Pardubic a jeho firem, 16 obviněných policie propustila na svobodu.

„Na mého klienta byla uvalena vazba z důvodu, že podle názoru státní zástupkyně, ke kterému se přiklonil i soud, hrozí nebezpečí, že by mohl ovlivňovat několik svědků,“ potvrdil ve čtvrtek odpoledne Charvátův advokát Pavel Jelínek. Vazba v tomto případě může podle něj trvat maximálně tři měsíce, Jelínek se bude snažit ji zkrátit.

Exprimátor Pardubic Charvát je ve vazbě. Měl manipulovat s veřejnými zakázkami města

Číst článek

„U všech obviněných jsem shledal vazební důvod koluzní vazby a všichni tři odcestovali do vazebních věznic,“ řekl novinářům Gobernac. U Dvořáčkové s ohledem na uváděné částečně nepříznivé zdravotní okolnosti zvažoval i jiné řešení, podle něj ale nebyly zásadní zdravotní důvody dostatečně prokázané.

Podle informací ČTK policie kromě Charváta, Koprivňanského a Dvořáčkové obvinila i současného šéfa Rozvojového fondu Pardubice a zastupitele první městské části Michala Drenka (ANO), místopředsedu představenstva Služeb města Pardubic Aleše Kopeckého nebo předsedu představenstva fondu Pavla Nevečeřala. Charváta a Drenka ve středu předsednictvo ANO z hnutí vyloučilo.

Zástupci stavebních firem

Mezi obviněnými jsou také bývalý vedoucí odboru majetku a investic magistrátu Jaroslav Hruška, jeho nástupce ve funkci Petr Škoda, který již v úřadu nepracuje, a referent odboru majetku a investic pardubického magistrátu Petr Hušek. Další obvinění jsou zástupci stavebních firem.

Babiš: Neměli jsme dopustit infiltraci exčlenů ODS. Lidé z kauzy pardubického magistrátu v ANO skončí

Číst článek

Z právnických osob byly obviněny společnosti SBF Pardubice a KTS Integra Pardubice, obě s majetkovou účastí Frydrychových. Celkovou škodu policie vyčíslila na desítky milionů korun.

Média zmiňovala v souvislosti s obviněním Charváta a Dvořáčkové zakázky na rekonstrukci letního stadionu a výstavbu parkovacího domu v jeho sousedství. Obě zakázky získala společnost Porr, podle Jelínka ale mezi obviněnými právnickými osobami nefiguruje, alespoň zatím.

Jelínek ve čtvrtek uvedl, že obvinění Charváta se týká pouze zakázky na výstavbu parkovacího domu. Tu chtěl údajně ovlivnit ve prospěch druhého účastníka soutěže v pořadí. Vítězná firma Porr nabídla nejkratší termín výstavby a Charvát s dalšími nechal zpracovat znalecký posudek, zda je to reálné. „Znalec řekl, že v této lhůtě se to nechá technicky stihnout, takže pan Charvát řekl, že máme vítěze,“ uvedl advokát. Podle něj nikdo další firmu v pořadí nezvýhodňoval. Znalecký posudek stál 240 tisíc korun, což policie vyčíslila jako škodu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme