Bývalý šéf Novy se chce stát generálním ředitelem České televize

Bývalý šéf komerční televize TV Nova Petr Dvořák dnes oznámil, že se chystá kandidovat na post generálního ředitele České televize. Dosavadní generální ředitel České televize Jiří Janeček již dříve uvedl, že v srpnu opustí svou funkci ze zdravotních důvodů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ředitel TV Nova Petr Dvořák mluvil i o odchodu Radka Johna z televize Nova | Foto: Šárka Ševčíková

Vzápětí po Janečkově prohlášení se rozpoutala debata nejen o tom, kdo by se mohl stát jeho nástupcem, ale také, jaký vliv na celkové zaměření veřejnoprávního média to bude mít. Osobnost generálního ředitele do velké míry udává tón, byť samozřejmě neovlivňuje podobu každého jednotlivého pořadu.

Petr Dvořák považuje post generálního ředitele České televize za profesní výzvu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kandidát na post generálního ředitele ČT Petr Dvořák a mediální analytik Tomáš Trampota v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

„Veřejnoprávní služba pro mě znamená poskytování různých typů pořadů pro co nejširší skupiny obyvatelstva, ať už to jsou věkové, vzdělanostní, sociální. Představuje to přinášení důležitých informací, a to jak politických, kulturních, tak řekněme sociálních, a to jak z domova, tak ze zahraničí. A samozřejmě veřejnoprávní služba znamená jak zohledňování, tak i reflexi důležitých společenských trendů,“ uvedl Petr Dvořák.

Mediální analytik Tomáš Trampota z Fakulty sociálních věd UK se domnívá, že diskuse o veřejnoprávnosti je neustálá a bude trvat nadále a také je nutná. Existuje rozdíl mezi médii veřejné služby a komerčními. Kromě toho média veřejné služby podle něj dnes fungují odlišně než před deseti či patnácti lety.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéfredaktor serveru Digizone.cz Jan Potůček mluví o podobě České televize ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

„Právě tou diskusí se v podstatě ustavuje norma veřejnoprávnosti a to, co od médií veřejné služby očekáváme. Ta distinkce je důležitá, ačkoliv v posledních letech můžeme vidět, že co se týče televizního vysílání, v řadě ohledů se nám ten étos média veřejné služby přibližuje komerčním médiím. Souvisí to také s čím dál intenzivnějším přeléváním lidí z jednoho typu média do druhého, takže je otázka, jestli se ty dva typy vysílání nebudou stále více podobat,“ řekl Tomáš Trampota.

Jedna z definic veřejnoprávnosti, která byla blízká někdejšímu generálnímu řediteli britské BBC Gregu Dykovi, byla ta, že veřejnoprávní znamená kvalitní. Za své peníze v podobě poplatků si veřejnost zaslouží nejlepší službu, nejen ve zpravodajství, ale také v zábavě, sportu a dramatické tvorbě. Petr Dvořák s touto tezí souhlasí.

ČT24 zaslouží pochvalu

Pokud jde o hodnocení současného vysílání České televize, pochválil zpravodajství kanálu ČT24. Naopak pochvalu si podle něj nezaslouží divácká výkonnost hlavní zpravodajské relace, která se vysílá na ČT1, kde je podle něj divácká výkonnost hluboko pod diváckou výkonností komerčních stanic.¨

„Je to i proto, že místo aby hlavní zpravodajství vytvářelo určitou alternativu komerčním stanicím, tak se je snaží do značné míry napodobovat a to si myslím, že je chyba,“ uvedl Petr Dvořák.

Zpravodajský kanál ČT24 pochválil také Tomáš Trampota.

Dnes přišla zpráva, že sněmovní volební výbor doporučil, aby z ČT1 a ČT24 zmizela reklama. Petr Dvořák si ale myslí, že by mělo být zajištěno, aby na ČT1 bylo možné vysílat velké kulturní události, které mají své sponzory. Tomáš Trampota soudí, že Česká televize by se bez reklamy obešla, protože ani dnes zdroje z reklamy nevyužívá pro svoji vlastní potřebu, ale pouští je dál, například na Fond kinematografie.

„Nový ředitel se musí zaměřit právě na program. Jsou to právě ony dva programy ČT1 a ČT2, které stále ještě nejsou dořešeny,“ řekl šéfredaktor serveru Digizone.cz Jan Potůček.

Jan Richter, Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme