Babiš popisoval Čapí hnízdo jako své dítě, svůj mimořádný projekt, řekla u soudu svědkyně

Soud v kauze Čapí hnízdo od pondělí opět pokračuje. Specialistka na marketing Tereza Svěráková popsala, jak Andrej Babiš z ANO mluvil o farmě jako o svém mimořádném projektu a o svém dítěti. „Žádná důležitá rozhodnutí se nečinila bez něj,“ řekla. Vypovídat přišla i finanční ředitelka Agrofertu Petra Procházková, jejíž jméno bylo v uplynulých líčeních svědky často skloňováno. A Babišův obhájce Eduard Bruna ji označil za klíčovou svědkyni.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 12:41 17. 10. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Procházková před soudem odmítla, že by za projektem farmy Čapí hnízdo stál Agrofert v čele s Andrejem Babišem. „Z mého pohledu nebyla farma součástí holdingu Agrofert. Každý si to může přečíst v naší výroční zprávě,“ uvedla jeho dlouholetá pracovnice.

Marketingová specialistka Tereza Svěráková popisovala Babišův vztah k Čapímu hnízdu, když ji pozval přímo na farmu.

Farma mimo Agrofert i vyjednávání s bankou o úvěru. Ředitelka Procházková má vypovídat o Čapím hnízdě

Číst článek

„Provedl mě velice detailně, ukázal mi prostory, se kterými se počítá na školení. Ukázal mě školicí centrum, o kterém mi řekl, že ho vybudoval pro školy. Byla jsem překvapená, jak je projekt veliký, a zejména to, jaký vztah k tomu má. Řekl mi, že je to jeho dítě,“ vypověděla.

„Bylo jednoznačné, že se nesmí schválit nic bez pana Babiše. Žádná důležitá rozhodnutí se nečinila bez něj. Když byl pryč, tak se čekalo, až se vrátí,“ popsala před soudem, jak probíhala jejich spolupráce v létě 2012.

Babiš její slova odmítl: „Na paní Svěrákovou si vůbec nepamatuji. Paní svědkyně má strašně bujnou fantazii.“

Zároveň ji kritizoval kvůli tomu, že pracuje v týmu prezidentské kandidátky Danuše Nerudové. „Dovedu si to vysvětlit pouze politickou orientací,“ dodal.

Text pokračuje pod online reportáží.

Soud dopoledne také vyslechl úřednici Evu Filipovou, která už jednou vypovídala. Následně čelila sérii otázek Babišova obhájce Michaela Bartončíka. A také ona byla terčem kritiky samotného Andreje Babiše.

„Paní Filipová je pravděpodobně ze stáje pana Wagenknechta (senátor Lukáš Wagenknech, Piráti), kterého jsem vyhodil,“ tvrdil před soudem expremiér.

Znalec Aleš Čulík pak má zkoumat, zda podpisy na listinách k převodu akcií firmy patří šéfovi ANO Andreji Babišovi. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Čulík se již dříve zabýval podpisem expremiérova syna Andreje Babiše mladšího na listině k nabytí akcií společnosti. Uvedl, že pravděpodobně není pravý a že našel některé podobnosti s otcovým písmem, nemohl ale učinit kategorické závěry. Babiš mladší již dříve odmítl, že by podpis patřil jemu.

Expremiérův obhájce Eduard Bruna doporučí Babišovi, aby vzor svého podpisu ke znaleckému zkoumání neposkytl. „Vždycky klientům radím, ať se radši nepodepisují. Nikdy nevíte, jak se to povede, nepovede,“ poznamenal.

Zásadní výpověď?

Bruna označil dříve svědectví Petry Procházkové za naprosto zásadní. „Byla ekonomická ředitelka. A jako ekonomická ředitelka by měla mít přehled o všech aktivitách. A pochopitelně pokud se někde něco stavělo, budovalo, ona by měla znát celý ten průběh. Paní Procházková je naprosto klíčový svědek,“ řekl na chodbách soudní budovy.

Procházkovou pozval soudce Jan Šott k podání svědectví již na konci září, tehdy se však ze zdravotních důvodů omluvila. Soud se ji proto pokusil předvolat napodruhé.

O ekonomické šéfce Agrofertu se zmínili finanční analytička a manažerka pražské pobočky banky HSBC Karolína Slancová, bankéři ze stejného domu Filip Koutný a Pavel Šlancar, Jan Bareš, který vykonával na stavbě technický dozor investora, nebo Andrej Babiš mladší, jenž uvedl, že dotyčnou potkal v centrále Agrofertu při podpisu smluv.

Procházková nastoupila do Agrofertu již v roce 1998, do roku 2013 působila jako předsedkyně dozorčí rady společnosti, od té doby zastává pozici členky představenstva. Do jejích kompetencí patří vedení účetnictví, daně, financování, vztahy s bankami a konsolidace.

Zdánlivé splnění podmínek

Státní zástupce Jaroslav Šaroch viní expremiéra Andreje Babiše a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou z dotačního podvodu, kdy farma žádala o padesátimilionovou dotaci, i když na ni podle obžaloby neměla nárok.

Obžaloba tvrdí, že předseda ANO zajistil, aby společnost Farma Čapí hnízdo zdánlivě navenek splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace na stavbu multifunkčního kongresového areálu.

Nagyová pak jako místopředsedkyně představenstva Farmy Čapí hnízdo podala v únoru 2008 žádost, která podniku dotaci zajistila. Rekapitulaci celého případu si můžete přečíst zde.

Babiš i Nagyová jakoukoli vinu odmítli. Podle trestního zákoníku hrozí oběma až desetileté vězení, státní zástupce pro ně navrhuje podmínky a peněžité tresty.

Vít Kubant, ako, nov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme