Milníky výbuchu munice ve Vrběticích: dva mrtví, žádní obvinění, měsíce explozí i omluva Babiše

Sklad číslo 16 ve Vrběticích na Zlínsku explodoval 16. října 2014, druhý sklad číslo 12 pak 3. prosince téhož roku. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Oba sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Jak v sobotu oznámil premiér Andrej Babiš (ANO), podle zjištění českých bezpečnostních složek byli do výbuchu zapojeni příslušníci ruské tajné služby. Klíčové události celé kauzy si můžete připomenout v článku.

ČASOVÁ OSA Vrbětice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběr z areálu muničního skaldu Vrbětice

Vjezd do muničního areálu u Vrbětic (archivní foto) | Foto: Policie ČR | Zdroj: ČTK

Výbuchy ve Vrběticích policie vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení a na případu pracuje speciální tým. Žádná obvinění v souvislosti s výbuchy zatím nepadla.

Soudy už řešily několik případů, které s událostmi ve Vrběticích souvisely. Například zbrojařská firma Imex Group žádá od státu odškodnění za výroky, které tehdejší vicepremiér Andrej Babiš (ANO) pronesl krátce po druhém výbuchu v prosinci 2014.

Náročný zásah při likvidaci munice ve Vrběticích si vyžádal dlouhodobé nasazení vojáků, policistů, hasičů a dalších složek. Náklady na pyrotechnické vyčištění vrbětického areálu se jen odhadují, mohou se přiblížit i miliardě korun.

Kristina Roháčková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme