České nemocnice trpí dluhy zahraničních pacientů

České nemocnice se potýkají s dluhy za léčení zahraničních pacientů. Ročně dosahují až 100 miliónů korun. Asi nejvíce tratí Fakultní nemocnice v Praze-Motole - za loňský rok 15 milionů korun. Nejvíce potíží vzniká léčením občanů z bývalého Sovětského svazu. Pracují u nás nelegálně nebo bez platné pojistky. V lepším případě mají pojištění uzavřené ve své zemi, odkud ale naše nemocnice vymáhají peníze velmi těžko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vinohradská nemocnice

Primářka cizineckého oddělení motolské nemocnice Marie Mikulecká říká, že v jednání s pojišťovnami v těchto státech jsou skoro bezmocní. "My to můžeme předat právníkům, ale prakticky nikdo se na tu Ukrajinu nepustí, aby to tam vymáhal, protože většina těch případů je tam zcela nevymožitelných."

Přehrát

00:00 / 00:00

Marie Mikulecká o dluzích

Podle odborníků by cizinci, kteří u nás žijí dlouhodobě, měli zdravotní pojistku uzavírat pouze s našimi pojišťovnami. Vyřešit by tento problém mohli také důsledné kontroly nelegálních zaměstnanců. Kontroly by totiž měly zabránit firmám najímat dělníky na smlouvu o dílo nebo na živnostenský list.

Kvůli těmto problémům navázala spolupráci nemocnice v Karlových Varech a soukromá klinika v saském Erlabrunnu. Chtějí společně řešit zejména situace, kdy musejí úraz anebo náhlou nevolnost řešit Němci na českém území a nebo naopak Češi v Německu. Svými podpisy to dnes v krušnohorské Božím Daru stvrdí zástupci obou zdravotnických zařízení. Radiožurnálu to potvrdil ředitel nemocnice v Karlových Varech Jiří Štefan: "Hlavně se jedná o to, že by se měla zlepšit především komunikace a oganizace péče o německé pacienty, a sníží se tak narůstání dluhu, který za německými pacienty je. Kumulovaný dluh celkem za cizince v naší nemocnici od roku 1993 činí asi 7 miliónů korun. Z toho téměř polovina je za německé pacienty a samozřejmě je vždycky obtížná komunikace s pojišťovnami na německé straně potom s cizinci o úhradě za zdravotní péči."

Markéta Kaclová, Helena Šulcová, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme