Česko by mělo dávat víc peněz na obranu, řekl šéf NATO Zemanovi

Česká republika dává málo peněz na obranu. Po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem to v Bruselu řekl generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen. Podle něj není dobře, že vojenské výdaje v Česku v posledních letech výrazně klesly. Dodal ale, že je to problém téměř všech zemí NATO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman a Anders Fogh Rasmussen | Zdroj: ČTK

„Vyjádřil jsem znepokojení nad klesajícím vojenským rozpočtem nejen v Česku, ale i v ostatních zemích Severoatlantické aliance," řekl Rasmussen.

Pokud státy neuvolní na obranu víc peněz, neudrží si Evropa podle Rasmussena svůj vliv ve světě. Pro všechny členské země platí závazek dávat na vojenské výdaje alespoň dvě procenta HDP a to kromě velmocí téměř nikdo neplní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu Miloše Zemana v Bruselu sleduje zpravodaj ČRo Ondřej Houska

Generální tajemník NATO zároveň uvedl, že v Česku vidí politickou vůli vojenské výdaje zvýšit, jakmile se ekonomika začne zotavovat z nedávné recese.

Prezident Miloš Zeman se dnes v Bruselu setkal také s předsedou Evropské rady, takzvaným evropským prezidentem, Hermanem Van Rompuyem. K tématu schůzky se oficiálně nevyjádřil.

Z diplomatických zdrojů ovšem Český rozhlas zjistil, že měli probírat obecnější záležitosti, jako je další integrace eurozóny nebo boj proti kouření, jehož je Miloš Zeman spíše odpůrcem a včera dokonce prohlásil, že by EU měla boj proti tabákovým výrobkům zmírnit.

Už včera jednal český prezident s předsedou Evropské komise s José Manuelem Barrosem. Zeman po schůzce novinářům řekl, že Barroso vyjádřil pochopení pro to, že Česko nestihne přijmout všechny nutné zákony k čerpání evropských fondů, a tudíž není čerpání dotací ohroženo. Podle diplomatů ale nic takového Zemanovi neslíbil.

Ondřej Houska, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme