Cestovní kanceláře: Černým koněm je letos Bulharsko, nahradilo Tunis a Turecko

S dovolenými se letos neodmyslitelně pojí testování na covid-19 a sledování cestovatelského semaforu. Přesto je o cesty do zahraničí zájem, tvrdí místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Ten za černého koně letošních destinací považuje Bulharsko, které zůstalo turistům otevřené a podařilo se mu udržet v zelené barvě. Stalo se tak náhradním cílem cest pro dovolenkáře, kteří se nedostali do vytouženého Tuniska nebo Turecka.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plavčík Vasilij Aleksejev, který bulharské pláže hlídá už 44 let

Plavčík Vasilij Aleksejev, který bulharské pláže hlídá už 44 let | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

„Problém je ale s naším ministerstvem zdravotnictví, které nám neustále hází klacky pod nohy nepřehlednými nařízeními a změnami v nich,“ komentuje člen Asociace cestovních kanceláří a naopak chválí resort zahraničních věcí.

„Děkuji ministerstvu zahraničí, které dělá všechno pro to, aby v těch zmatcích našlo nějakou logiku, a zveřejňuje věci tak, aby jim lidé rozuměli.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Papež: Černým koněm letošního roku je Bulharsko, nahradilo Tunis a Turecko

Podle Papeže dodnes nejsou jasná kritéria, podle nichž ministerstvo zdravotnictví určuje barvy jednotlivých zemí na semaforu, což vyvolává zmatek a velkou nedůvěru občanů. „Ministerstvo má všechny nástroje k tomu, aby to dělalo pořádně a ne takhle lajdácky,“ kritizuje.

Náměstek ministra zahraničí Martin Smolek shrnuje situaci z první poloviny léta: „Na začátku července ještě velká část států sestupovala z horších barev na semaforu do těch lepších. Kdežto teď je směr opačný. Na druhou stranu je ale potřeba říct, že ten pohyb není úplně dramatický.“

Cestovatelská mapa Evropy: kde vás čeká karanténa, a kam vás naopak pustí po první dávce očkování?

Číst článek

Citelné potíže by pro cestovatele mohly nastat v případě, že se země, kterou navštívili, ocitne na seznamu červených států. „Tam je minimálně pětidenní izolace po návratu a nutnost PCR testu,“ upozorňuje Smolek.

Velkou výhodu mají ale očkovaní a ti, kdo v předchozím půl roce prodělali nákazu koronavirem SARS-CoV-2. „Ti si testy dělat nemusí a dokonce pro ně platí pravidlo, že když se vrací ze zemí s extrémním rizikem nákazy, nemusí mít nic kromě příjezdového formuláře,“ dodává Smolek.

Změní se trendy?

Ačkoliv data ukazují, že v současné době je zvýšený zájem místních o dovolenou v České republice, nelze předpokládat, že by tento trend pokračoval i v dalších letech, domnívá se sociolog Jiří Šafr ze Sociologického ústav Akademie věd.

„Dojde možná k nějakému rozrůznění trávení dovolené, ale pokud to situace umožní, Češi se bezesporu vrátí do přímořských destinací, jak byli zvyklí před pandemií,“ uzavírá.

Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Jana Bumby.

Jan Bumba, marz, pat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme