'Chodci nejsou nesmrtelní'. Šokující spoty upozorňují na fatální chyby na českých silnicích

Loni zemřelo při dopravních nehodách na silnicích celkem 111 chodců. Každý čtvrtý z nich pak zahynul na přechodu pro chodce. Vyplývá to ze statistik Asociace Záchranný kruh. Ta proto letos cílí svoji bezpečnostní akci, pod názvem Ty to zvládneš, právě na chodce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpečnostní akce "Ty to zvládneš" Asociace Záchranný kruh | Foto: Asociace Záchranný kruh

Slogan kampaně je „Chodci nejsou nesmrtelní“. Za víc jak 20 let jich totiž na českých silnicích zemřelo skoro 5700. Loni pak 111. Podle Týmu silniční bezpečnosti nejvíc lidí umírá na silnicích ve městech a často právě i na přechodu pro chodce.

Příčiny vysvětluje jeden z deseti spotů kampaně. V něm jde po silnici mladík se sluchátky na uších, který se před vstupem na přechod vůbec nerozhlédne. Celé video končí tragicky. Na všechny spoty se můžete podívat na stránkách tytozvladnes.cz.

Podle dopravního experta Romana Budského nejde o nadsázku, právě nepozornost a zbrklost jsou častými příčinami nehod na přechodech. „Řada chodců se chová zmateně, zbrkle. To znamená, pro řidiče kolikrát nevyzpytatelně, nečitelně. Jde hlavně o náhlé vstoupení z okraje silnice, anebo z chodníku před jedoucí vozidlo. Šofér nemá šanci zareagovat,“ řekl Radiožurnálu Budský.

Podle statistiky Asociace Záchranný kruh například v loňském roce zemřeli chodci na přechodu vlastní vinou ve 21 případech. Ze všech věkových skupin jsou to nejčastěji senioři. Ve skupině 55+ je to téměř 60 procent.

Lidé se při přecházení dopouštějí řady chyb, třeba stojí blízko vozovky na přechodu, aniž by chtěli silnici přejít. Nebo vejdou do silnice klidně i před velkým hasičským autem. „Ve Varech je frekventovaná silnice přímo u stanice a každý týden tam minimálně nějaký chodec bezohledně vstoupí, i když vidí cisternu. Zatím jsme, musím říct, nikoho nesrazili,“ potvrdil profesionální hasič z Karlovarského kraje Jiří Markusek.

Podle Týmu silniční bezpečnosti ale můžou za střety s chodci ve velké míře hlavně řidiči. Jeden z nebezpečných zlozvyků je třeba projíždění s autem v těsné blízkosti chodce.

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme