V některých věcech jsem razantnější než Sobotka, říká Chovanec. S návratem Zimoly nepočítá

Milan Chovanec, Lubomír Zaorálek a premiér Bohuslav Sobotka (všichni ČSSD) debatovali o změnách ve vedení sociální demokracie asi dva týdny. Ke změnám je vedly i nízké voličské preference ČSSD. Chovanec dál trvá na odmítnutí evropských kvót na přerozdělení migrantů a nechystá se podpořit návrat Jiřího Zimoly na jihočeskou kandidátku strany. Řekl to Karolíně Koubové ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Rozhovor Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Milan Chovanec

Ministr vnitra Milan Chovanec | Foto: Jakub Dospiva | Zdroj: ČTK

Rozhodnutí Bohuslava Sobotky odejít z čela strany ještě bude schvalovat předsednictvo. To už je vlastně formalita, pokud se na tom dohodlo grémium. Nebo ne?
Bohuslav Sobotka se rozhodl rezignovat na pozici předsedy strany, na tom se nedá nic změnit, to už nebude předsednictvo schvalovat, to bude brát na vědomí. Předsednictvo a následně Ústřední výkonný výbor v sobotu budou potvrzovat roli volebního lídra pro Luboše Zaorálka. Jsem přesvědčen, že podpora bude naprosto většinová. Nevidím v tom žádný problém.

Co předcházelo rozhodnutí Bohuslava Sobotky? Skutečně se rozhodl sám o své vůli, nebo tam byl jakýsi vnitrostranický tlak, nebo mu to v rámci vedení bylo doporučeno?
My jsme s Bohuslavem Sobotkou mluvili o té věci zhruba 14 dní ve třech - myslím s Lubošem Zaorálkem. Bohuslav Sobotka toto řešení sám navrhl a předpokládám, že si ho i sám velmi pečlivě rozmyslel. Předseda samozřejmě prováděl i nějaké další konzultace.

Čili jste mu to nenavrhli vy s panem Zaorálkem? Byl to jeho návrh?
Aby řešení bylo funkční, tak musí pocházet od předsedy strany. A vzhledem k tomu, že to trvalo 14 dní, tak to bylo pořádně a podle mého názoru ze všech stran Bohuslavem Sobotkou rozmyšleno. My jsme mu to nenavrhovali, já jsem dokonce navrhoval, aby se funkce předsedy nevzdával. Ale on se takto rozhodl, má k tomu argumenty, které přednesl včera na grémiu. Říkal je mně i Luboši Zaorálkovi a nám nezbývalo nic jiného než toto rozhodnutí akceptovat.

Jak se k tomu stavělo grémium? Byli jeho členové téhož názoru jako vy a doporučili by Bohuslavu Sobotkovi neodcházet z postu předsedy?
Vedla se debata. Myslím, že většina kolegů rozhodnutí předsedy chápala, podpořila ho a v neděli se grémium pokoušelo o nastavení toho, co bude v budoucnu, třeba ohledně volební kampaně. Debatovalo se o tom, jestli rozložení sil mezi tři lidi ve straně pomůže, či nepomůže. Debata byla věcná a konkrétní, jsem za ni velmi rád.

A jaká shoda byla na tom triumvirátu? Podle informací Českého rozhlasu část vedení nesouhlasila s tím, aby to byli tři muži, ale aby byli třeba alespoň jenom dva, tedy Bohuslav Sobotka jako premiér a jeden člověk jako volební lídr i předseda strany. Nebylo by to srozumitelnější?
Debata byla z mého pohledu opravdu věcná. Nevím, z jakých informací vycházíte, Bohuslav Sobotka přednesl plán, který si velmi detailně rozmyslel, a vedla se k němu debata. Nejde přece o žádný triumvirát. Máme nového volebního lídra, kandidáta na premiéra, kterým je Luboš Zaorálek.

Já přebírám technické vedení sociální demokracie a ujmu se technického a organizačního řešení a přípravy volební kampaně. To je cíl, který mám. Další cíl je sjednotit sociální demokracii. Sociální demokracie musí pochopit, že pokud nebudeme jednotní, tak nemáme šanci přesvědčit voliče o tom, aby nás volili. Já velmi doufám, že to většina straníků chápe. Já si to chci odpracovat a udělám maximum pro dobrý výsledek Luboše Zaorálka, protože jeho dobrý výsledek je dobrý výsledek celé sociální demokracie.

A nesouhlasíte, pane ministře, s tím, že kdyby byl třeba jeden člověk na postu předsedy strany a jeden člověk zároveň volebním lídrem, že by to bylo pro voliče srozumitelnější? Proč třeba nejste volebním lídrem vy?
Debatovali jsme s Lubošem Zaorálkem a on se vidí v parlamentní politice, má chuť do této pozice. A já si opravdu myslím, že teď je potřeba rozdělit role, netříštit síly, najít řešení, které by bylo konsenzuální pro všechny, a mně toto rozhodnutí Bohuslava Sobotky vyhovuje, podporuji ho a znovu říkám, že jdu odpracovat volební kampaň a budu člověk, který se bude snažit tmelit sociální demokracii pro dobrý výsledek.

Jan Birke skončil jako volební manažer ČSSD, funkci dočasně přebírá Chovanec

Číst článek

Když říkáte, že vaše cíle jsou dva, jeden technicko-organizační, není vaše role vlastně trochu formální? Budete zkrátka podepisovat různá lejstra, ale de facto bude vše na Lubomíru Zaorálkovi?
Sociální demokracie je živý organismus, je potřeba mluvit s lidmi, objet si regiony. Sociální demokracie potřebuje jednotu. Pokud nepřesvědčíme voliče o tom, že jsme jednotní a že jsme schopní táhnout za jeden provaz, tak proč by nás volili? Bude to mravenčí, sisyfovská práce o debatě s lidmi, se straníky, s funkcionáři a na Luboši Zaorálkovi bude primárně to, aby hovořil s veřejností, s voliči, ale bez toho, abychom měli jasnou jednotu v sociální demokracii, aby sociální demokracie hovořila jedním hlasem a pracovala a bojovala za jednoho lídra, tak nemá šanci na úspěch. Takže ta práce určitě formální nebude.

Druhá věc, která nás čeká, je přidat z prvního rychlostního stupně ve volební kampani asi tak na pátý a směřovat to k finalizaci volební kampaně, která bude v září a v říjnu. A i to je moje role, abych technicko-organizačně - což je práce skoro na většinu mého volného času, téměř už na veškerý - stranu přivedl v nějaké kondici po této stránce do voleb.

V čem bude Lubomír Zaorálek lepší volební lídr než Bohuslav Sobotka?
Bohuslav Sobotka vyhodnotil, že klesající volební preference jsou důvodem k tomu, aby opustil své místo volebního lídra a aby za sebe našel náhradu v Luboši Zaorálkovi. Já jeho rozhodnutí akceptuji, je podle mě rozumné, Luboš Zaorálek má chuť do volební kampaně.

A Bohuslav Sobotka už ji neměl?
Bohuslav Sobotka dělá 20 hodin denně pro občany České republiky, z mého pohledu je to nejlepší premiér od roku 1989 a přes to všechno, že tato vláda byla enormně úspěšná - a myslím si, že se na toto období v budoucnu bude vzpomínat jako na období klidu, stability a ekonomické prosperity - tak se nám prostě nedařilo s veřejností dostatečně komunikovat. Tyto výsledky jsou spojené se sociální demokracií a volební preference byly velmi nízko. To znamená, že Bohuslav Sobotka se rozhodl tímto způsobem. Uvidíme, jestli to bude mít pozitivní dopady na naše volební preference. Já pevně věřím, že ano, a budu pro to dělat maximum.

Sobotka končí v čele ČSSD i na postu volebního lídra. Ve funkcích ho nahradí Chovanec se Zaorálkem

Číst článek

Bohuslav Sobotka včera na úvod své řeči před novináři prohlásil: Uvnitř sociální demokracie cítím neklid, kritiku a malou důvěru v budoucnost. Vy, pane ministře, už jste několikrát mluvil o potřebě jednoty. Tak jak toho chcete docílit? Protože už teď i z ČSSD zaznívají různé hlasy ohledně toho, jestli ten krok byl správný, jestli pomůže ČSSD.
Sociální demokracie se musí přestat zabývat sama sebou a začít mluvit s voliči, s lidmi, musíme jim jasně ukázat, že jsme tady pro ně, že jsme strana, která je určitou pojistkou...

... ale mluvit, pokud možno, jednotným hlasem. Jak to chcete udělat?
Budu se všemi těmi, kteří mají pocit, že je lepší vzkazovat věci přes média, hovořit a budu se pokoušet je přesvědčit o tom, že ta cesta je cestou do pekel. Prostě vzkazovat sami sobě přes média, neustále řešit sami sebe, znamená v očích voliče jednu jedinou věc, že si najdou jinou politickou stranu. A je to chybou pouze nás samotných a myslím si, že v sociální demokracii jsou rozumní lidé, je to strana letitá, s dlouhou historií a já pevně věřím, že budeme schopni najít společnou řeč.

Co se vlastně ve straně odehrálo od březnového sjezdu, kdy Bohuslav Sobotka získal silný mandát spolustraníků? Dá se říci, že od té doby také nějakým způsobem stabilizoval situaci uvnitř strany? Když před půl rokem Jiří Zimola navrhoval, aby se rozdělila funkce předsedy strany a premiéra, tak mu v ČSSD nebylo dopřáno sluchu. Nyní je to úplně jinak. Co se změnilo?
Jiří Zimola nám to v posledních dnech velmi intenzivně vzkazuje přes média a především přes média Andreje Babiše. Je to velká škoda. Já bych byl rád, aby Jiří Zimola, pokud má co sdělit vedení sociální demokracie, mezi nás přišel a mohli jsme tu debatu vést z očí do očí.

Vy za ním nepůjdete? Říkal jste, že budete právě s těmito lidmi mluvit.
Samozřejmě Jiřího Zimolu pozvu a budu s ním chtít mluvit o tom, jestli si myslí, že cesta, kterou nastoupil, to znamená cesta kominikace s veřejnosti přes média, je cestou správnou. Já si to nemyslím, ale budu s ním chtít hovořit. Myslím si, že Bohuslav Sobotka přečkal poměrně výrazný problém okolo demise vlády, kdy se ukázalo, že proces, tak jak byl veden ze strany prezidenta České republiky, směřoval k menší důvěře veřejnosti, a to si myslím, že byl ten zlomový bod.

A neměla by přece jen ČSSD stát za Bohuslavem Sobotkou? Říkáte, že je to jeho rozhodnutí, že odchází z postu předsedy strany, ale přece kdyby cítil silnou podporu uvnitř strany, jako třeba když v březnu získal 67 procent na sjezdu, tak by asi toto rozhodnutí neudělal, nebo ano?
Nikdy jsem Bohuslava Sobotku nevyzýval k tomu, aby odešel, a byl bych rád, kdyby zůstal jako předseda. Na druhou stranu si vezměte, že on říkal jednoznačně: Jsem předsedou sedm let a v současné době jsou preference velmi nízko, dělám maximum pro to, aby veřejnost viděla, že je sociální demokracie hlavní silou ve vládě, která je úspěšná. Nedaří se mi to, a proto navrhuju Luboše Zaorálka.

Rozumný krok i 'střela do hlavy'. Názory na Sobotkův odchodu se v ČSSD rozcházejí

Číst článek

Čili to byly právě preference, které velmi zneklidnily atmosféru uvnitř strany?
Byly to preference, které vedly Bohuslava Sobotku k rozhodnutí najít jiné řešení, které je výhodné pro sociální demokracii. A víte co, mně to přijde jako dospělé rozhodnutí politika, stejné, jako například udělali v sousedním Německu sociální demokraté před lety, kdy se špičky strany dohodly na určitém přerozdělení vlivu, a to ve vztahu k blížícím se volbám.

Bezesporu se na to ale dá dívat dvojím pohledem. Jak vy říkáte, je to dospělé rozhodnutí, silné rozhodnutí, rozhodnutí silného politika. Na stranu druhou to může vypadat pro voliče jako určité vzdání se odpovědnosti. Ostatně rozhodnutí Bohuslava Sobotky už komentoval Andrej Babiš, který má vašeho expředsedu za zbabělce, který opouští potápějící se loď. Nenahráli jste takto vašemu nejsilnějšímu konkurentovi?
Andrej Babiš opět urazil, koho mohl. Jde o jeho standardní způsob. Myslím si, že v této zemi potřebujeme hlavně klid a potřebujeme, aby lidé pochopili, že se opravdu v současné době nemají čeho bát.

Ale jak chcete přesvědčit voliče, že toto je silný krok, a ne neodpovědný krok nebo vzdání se odpovědnosti čtyři měsíce před volbami?
Hlavním cílem debaty, kterou dnes vedu i vaším prostřednictvím s našimi voliči a s občany České republiky, je to, abychom ten krok vysvětlovali, a budeme ho muset vysvětlovat velmi precizně a bude ho muset vysvětlovat Bohuslav Sobotka, Lubomír Zaorálek a celé vedení strany, abychom veřejnosti jasně deklarovali, proč jsme to dělali. To není žádný útěk od zodpovědnosti, to je prostě rozdělení si rolí. Bohuslav Sobotka dál povede vládu. Vládu, která je z mého pohledu nejúspěšnější od roku 1989. Luboš Zaorálek se ujme role volebního lídra a já zabezpečím to, aby sociální demokracie šla do voleb v co nejlepším stavu. Nevidím v tom žádnou zbabělost ani útěk před zodpovědností.

Chcete, aby ČSSD šla do voleb v co nejlepším stavu, ale jak se vlastně změní sociální demokracie tím, že vy ji teď povedete do voleb? Přece jen jste statutárním místopředsedou už dlouho, vlastně stojíte po boku Bohuslava Sobotky, tak jaká bude ta změna, když Bohuslav Sobotka odejde do ústraní a vy budete tím hlavním?
Bohuslav Sobotka do ústraní neodchází, Bohuslav Sobotka povede vládu a to je opravdu práce na plný úvazek.

Ale stáhne se z pozice předsedy strany.
Znovu říkám, já jsem oproti Bohuslavu Sobotkovi možná v některých věcech razantnější. Nastupuje volební kampaň, je potřeba být razantní i ve vztahu k vlastní straně a sociální demokracie si musí uvědomit, že pokud chce být úspěšná, musí přestat půtky uvnitř sociální demokracie, které už nikoho nezajímají, které lidi obtěžují, a musí se sjednotit za novým volebním lídrem, kterým je Luboš Zaorálek.

Rozumím tomu, že to budete razantněji vymáhat, nebo jak si mám představit tu razanci a kterým směrem ji chcete napřít?
Chci ji napřít v první fázi k debatě se všemi lidmi, kteří si myslí, že je lépe sociální demokracii vzkazovat přes média. Byl bych radši, aby se zapojili do našeho volebního úsilí, aby začali komunikovat s veřejností, aby začali komunikovat s lidmi. My jsme tady pro lidi spoustu a spoustu let a sociální demokracie vždycky byla ta, která chránila lidi proti velkým korporacím, proti těm, které mnohdy chtěly lidem zhoršovat život. A pokud nevysvětlíme lidem, že proto jsme tady, tak jsme zbyteční. V tom bude spočívat ta má razance.

Jak se ČSSD mentálně přiblížila slovenskému Marianu Kotlebovi

Číst článek

Myslíte, že výstupy do médií byly umožněny nedostatečnou razancí Bohuslava Sobotky?
Ale to vůbec ne. Bohuslav Sobotka je politik konsenzuální. Nastává doba, kdy opravdu máme poslední čtyři měsíce na změnu dynamiky. Jsem připraven tu změnu dynamiky navrhnout, jsem připraven pro ni pracovat. A buď se sociální demokracie tou cestou bude chtít vydat, anebo se bude dál utápět ve sporech, kdy pár jednotlivců neumí překročit vlastní stín a vlastní ego. Myslím si, že je to obrovská škoda. V sociální demokracii je obrovské množství šikovných lidí, starostů, zastupitelů na obcích, kteří odvádějí mravenčí práci, lidé v krajích, ale i lidé ve vládě. Je potřeba ukázat veřejnosti, že to je tvář sociální demokracie, a ne těch pár rebelů, kteří neustále mají pocit, že je potřeba takzvaně prát špinavé prádlo na veřejnosti.

Mnohaletý poradce předsedů ČSSD Oto Novotný řekl pro server Info.cz, že „Milan Chovanec představuje z pohledu hodnot a programatiky ČSSD do budoucna největší riziko, že tato strana uvázne definitivně v nacionalistickém paradigmatu, které ji definitivně morálně zruinuje“. Takže není to, o čem vy mluvíte, ta změna dynamiky, to, čeho se Oto Novotný obává a před čímž varuje?
Bylo by hezké, kdyby Ota Novotný pracoval pro sociální demokracii.

Nedělá to jako mnoholetý poradce předsedů ČSSD?
Mým poradcem bezesporu není a my jsme s Otou Novotným každý na jiné straně barikády. A my jsme se neshodli primárně v otázkách migrace, v otázkách ochrany národního zájmu a já si pořád myslím, že i ochrana českých národních zájmů ve společné Evropě je levicovou politikou a je politikou sociální demokracie. Zlobte se na mě nebo nezlobte, ale bezpečnost českých občanů, to, co bude do budoucna s Českou republikou, to, v čem budou vyrůstat a žít naše děti, je levicové téma. A tady se s Otou Novotným neshodujeme. Neútočím na něj, nemyslím si, že to je potřebné, ale jestli on má potřebu takto komunikovat s médii, tak je to jeho rozhodnutí, jeho zodpovědnost.

A jak významně právě uvnitř ČSSD rezonuje tón obrany, který jste právě zmínil?
S kýmkoliv mluvím, ať jsou to voliči na ulici, ať jsou to straníci, ať jsou to lidé na určitých odborných fórech, tak nikde nebo v naprostém malém rozsahu slyším názory o tom, že bychom se neměli starat o to, kdo do naší země přichází, kdo tady chce žít, že bychom se neměli starat o to, jestli ti lidé, kteří přicházejí, přichází opravdu jako uprchlíci, nebo ekonomičtí migranti, a jestli mají přátelské, či nepřátelské úmysly vůči naší zemi. Dokud budu ministrem vnitra, tak tuto pozici budu hájit. Pokud by sociální demokracie měla pocit, že směr, který ministerstvo vnitra nastavilo, je špatný, tak potom v budoucnu, bude-li mít sociální demokracie ministra vnitra, tam musí dát někoho jiného.

V sobotu máte programovou konferenci, od pondělka začíná naostro kampaň, a teď tady slyšíme váši představu, co patří ještě do politiky sociální demokracie. Máte už nějaký jasný program, který byste předložili voličům?
Program je naprosto jasný a zjevný. Česká vláda odmítla kvóty jako takové. Z úst Luboše Zaorálka jste museli slyšet v minulých dnech naprosto stejný názor, jako mám já. Chápu, že je potřeba s Evropou vyjednávat, chápu, že je potřeba být součástí evropské rodiny, ale nechtějte po mně, abychom za každou cenu kývali na nesmysly, které občas z Evropy vypadnou. Ať už to jsou kvóty pro uprchlíky, nebo například zbraňová vyhláška. Tam se Česká republika má ozvat.

A ještě mi dovolte jednu poznámku k osobě Oty Novotného. Byl bych velice rád, aby se Ota Novotný pokusil kandidovat na nějakou stranickou funkci, nesl zodpovědnost politika, a pak jsou jeho názory naprosto legitimní. Ale takto, když si vzkazujeme přes média, tak já v tom nebudu pokračovat.

České mučednictví za kvóty

Číst článek

Včera zahájila Evropská komise řízení proti Česku, Maďarsku a Polsku kvůli nenaplňování dohodnutých kvót. Jak tomu rozumět, když systém kvót byl odsouhlasen už v září 2015 unijními ministry většinově? Neznamená to skutečně, že nyní svým postojem porušujeme unijní právo?
My si toho nejsme vědomi a nejsme si jisti, protože byla v této věci podána žaloba Slovenskem a Maďarskem a do dnešního dne není v té věci rozhodnuto a systém kvót v září de facto končí, tento projekt končí. Když se podíváte na to, jak se naplňují kvóty v jednotlivých evropských zemích, tak ze 160 tisíc lidí, o kterých se hlasovalo a kde byla Česká republika přehlasována, je přerozděleno 20 tisíc.

Pokud Česko nehodlá respektovat rozhodnutí, které bylo přijato v září 2015 většinově, pokud nehodlá přijmout to, že bylo zkrátka přehlasováno, neporušuje unijní právo?
Znovu říkám, dokud nebude rozhodnuto ve věci žaloby, kterou podali Slováci s Maďary, tak my nevíme, jestli to přehlasování a systém kvót, jak byl nastaven, byl v souladu s unijním právem. Máme o tom vážné pochyby a je velká škoda, že se nepodařilo za rok a půl ten soudní rozsudek získat.

Jak se jako nový šéf strany postavíte k otázce možného návratu Jiřího Zímoly na 22. místo kandidátky v jižních Čechách?
O té věci hlasovalo politické grémium, hlasovalo předsednictvo. Naprosto drtivou většinou kandidátku schválilo bez jména Jiřího Zimoly. Jestli chtějí kolegové z jižních Čech revokaci usnesení...

Chtějí to přednést na konferenci. Chtějí s vámi vyjednávat, s nejužším vedením.
Mají šanci přijít v pátek nebo v sobotu na předsednictvo a navrhnout změnu toho usnesení. Já tomu žádné velké šance nedávám, protože ta kandidátka byla schválena bez Jiřího Zimoly drtivou většinou členů předsednictva a nevím, co by se mělo změnit na jejich rozhodnutí. Ale jsme připraveni s nimi jednat a požádat je o to, abychom zklidnili situaci na jihu Čech a začali pracovat ve prospěch sociální demokracie společně. Já na ně mohu apelovat, žádat, je na nich, jak se rozhodnou, jestli se rozhodnou dál jít touto sebedestrukční cestou, anebo jakou cestou se vydají. Ale chci s nimi o tom mluvit a nechci jim vzkazovat přes média detaily toho rozhovoru. To znamená, že jsem na rozhovor připraven a budu ho vést velice brzy.

Karolína Koubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme