D. Rath zřejmě ve vládě uspěje s personálními změnami ve VZP

Návrh na změny ve vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny, se kterými přišel ministr zdravotnictví Rath, nejspíše ve vládě projde. Jde o obměnu deseti členů správní rady VZP. Dnes o tom jednali zástupci koaličních stran. Dohodli se, že Rathův záměr by měla posoudit Sněmovna. Podle dozorčí rady VZP poškozuje zavedení nucené správy dobré jméno pojišťovny i její pojištěnce. Dozorčí rada také vyzvala premiéra a ministra zdravotnictví, aby zastavili osobní útoky na šéfku pojišťovny Jiřinu Musílkovou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna | Foto: Marián Vojtek

Po schůzce lídrů koaličních stran ministr zdravotnictví David Rath řekl, že koaliční partneři chtěli, aby mezi novými zástupci ve správní radě VZP jmenovanými státem byli i jejich zástupci. "To my jsme víceméně nevyloučili, nicméně ta obměna je zatím na schématu těch tří ministerstev, které tam ty lidi jmenovaly, to znamená ministerstva zdravotnictví, financí a ministerstva práce a sociálních věcí," připomněl Rath.

Ministr proto vládě zítra předloží svůj seznam navrhovaných personálních změn ve správní radě VZP. Obměnám v příštích měsících se ale nebrání.

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek na to reagoval: "To jsou zástupci jednotlivých ministerstev, takže já pokládám za legitimní právo ministrů jmenovat do správní rady ty, k nimž mají naprostou důvěru, že budou plnit úlohy ministrem jim dané."

Ještě před zítřejším jednáním kabinetu projednají Rathův seznam jmen místopředsedové vlády s premiérem Paroubkem a situace ve Všeobecné zdravotní pojišťovně zdravotnictví má být i tématem řádné schůze Sněmovny, která začíná příští týden.

Rath minulý týden uvalil na VZP nucenou správu a chce odvolat její ředitelku Jiřinu Musílkovou. Vysvětluje to zvyšujícími se dluhy pojišťovny, které překročily 12 miliard korun. Podporuje ho přitom sociální demokracie. Zítra pak vládě předloží návrh na obměnu deseti členů správní rady VZP, kterou by chtěl dosáhnout potřebný počet hlasů pro odvolání Musílkové. Šéfa VZP odvolává a jmenuje Sněmovna.

Uvalení nucené správy nad VZP považuje ODS za nezodpovědnou a zákonnými důvody nepodloženou akci, která povede k destabilizaci celého zdravotního systému. Nejsilnější opoziční strana se domnívá, že došlo ke zfalšování zprávy o kontrole VZP v její neprospěch pod tlakem ministerstva zdravotnictví. Občanští demokraté proto požádají právními experty, aby posoudili, zda nedošlo ke spáchání trestného činu.

Dozorčí rada Všeobecné zdravotní pojišťovny se jednomyslně postavila za ředitelku VZP Jiřinu Musílkovou. Vyzvala premiéra a ministra zdravotnictví, aby na ni přestali útočit, a raději prosadili systémová řešení a co nejrychleji ukončit nucenou správu nad pojišťovnou. Podle dozorčí rady Musílková vinu na dluzích pojišťovny nenese. VZP musela vydávat podle ministerských vyhlášek více peněz, než kolik měla k dispozici.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme