Delegace ministerstva spravedlnosti míří do Jihoafrické republiky

Úředníci, státní zástupci a policisté se vydali do Jihoafrické republiky kvůli uprchlému podnikateli Radovanu Krejčířovi. Jednak chtějí přesvědčit soud, aby ho nepropouštěl z vazby a zároveň mají jednat o vydání podnikatele do Česka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo spravedlnosti

Ministerstvo spravedlnosti | Foto: Marián Vojtek

Členy delegace čeká vysvětlování okolností a podstaty Krejčířových kauz. Na jih Afriky se totiž vydali i žalobci a policisté, kteří podnikatelovu trestnou činnost vyšetřují. "Vyslání zástupců orgánů činných v trestním řízení si vyžádala jihoafrická strana v souvislosti s řízením o propuštění Radovana Krejčíře z předběžné vazby," řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová.

Odborníci varují, že na konečné rozhodnutí může Česko čekat měsíce a možná roky. Stejný názor má i Jaroslav Fenyk z Masarykovi univerzity v Brně, zároveň bývalý náměstek nejvyšší státní zástupkyně. "Jihoafrická republika má anglosaský systém trestního řízení a v něm soudci zpravidla chtějí slyšet nejenom názory vlastních justičních orgánů, ale velmi často se stává, že požadují přímé stanovisko konkrétní strany, která žádá o vydání," vysvětluje Fenyk.

Jaroslav Fenyk si o možném úspěchu vyjednávacího týmu myslí: "Každé řízení o vydání může být komplikované. Je to složená procedura v rozhodování soudu, kdy soud nejprve rozhodne o přípustnosti. Samozřejmě jsou tam i opravné prostředky, to znamená, že dotyčný se může odvolat. Záleží kolik možností odvolání v Jihoafrické republice bude."

Radiožurnál zjišťoval i názory Krejčířových právních zástupců, jeden z nich Tomáš Sokol v telefonickém rozhovoru řekl, že v Jihoafrické republice už je. Jakékoliv podrobnosti ale odmítl sdělit.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se zatím tváří optimisticky, připustil ale, že může trvat měsíce a možná roky, než se podnikatel znovu objeví v Česku. "Konečné slovo budou mít soudy Jihoafrické republiky. Jihoafrická republika je nezávislým státem a ona se sama rozhodne. Chci říct, že ministerstvo spravedlnosti udělá vše proto, aby Česká republika byla úspěšná," řekl ministr.

O tom, že úsilí českých vyjednavačů bude nakonec korunováno úspěchem, jsou přesvědčeni alespoň bookmakeři. Na brzký návrat Krejčíře vypsali kurz 50:1. Jihoafrická policie zatkla Krejčíře v dubnu na mezinárodním letišti v Johannesburgu a teď je ve vazbě.

Pavel Otto, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme