Delegace ministerstva spravedlnosti míří do Jihoafrické republiky
Úředníci, státní zástupci a policisté se vydali do Jihoafrické republiky kvůli uprchlému podnikateli Radovanu Krejčířovi. Jednak chtějí přesvědčit soud, aby ho nepropouštěl z vazby a zároveň mají jednat o vydání podnikatele do Česka.
Členy delegace čeká vysvětlování okolností a podstaty Krejčířových kauz. Na jih Afriky se totiž vydali i žalobci a policisté, kteří podnikatelovu trestnou činnost vyšetřují. "Vyslání zástupců orgánů činných v trestním řízení si vyžádala jihoafrická strana v souvislosti s řízením o propuštění Radovana Krejčíře z předběžné vazby," řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová.
Odborníci varují, že na konečné rozhodnutí může Česko čekat měsíce a možná roky. Stejný názor má i Jaroslav Fenyk z Masarykovi univerzity v Brně, zároveň bývalý náměstek nejvyšší státní zástupkyně. "Jihoafrická republika má anglosaský systém trestního řízení a v něm soudci zpravidla chtějí slyšet nejenom názory vlastních justičních orgánů, ale velmi často se stává, že požadují přímé stanovisko konkrétní strany, která žádá o vydání," vysvětluje Fenyk.
Jaroslav Fenyk si o možném úspěchu vyjednávacího týmu myslí: "Každé řízení o vydání může být komplikované. Je to složená procedura v rozhodování soudu, kdy soud nejprve rozhodne o přípustnosti. Samozřejmě jsou tam i opravné prostředky, to znamená, že dotyčný se může odvolat. Záleží kolik možností odvolání v Jihoafrické republice bude."
Radiožurnál zjišťoval i názory Krejčířových právních zástupců, jeden z nich Tomáš Sokol v telefonickém rozhovoru řekl, že v Jihoafrické republice už je. Jakékoliv podrobnosti ale odmítl sdělit.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se zatím tváří optimisticky, připustil ale, že může trvat měsíce a možná roky, než se podnikatel znovu objeví v Česku. "Konečné slovo budou mít soudy Jihoafrické republiky. Jihoafrická republika je nezávislým státem a ona se sama rozhodne. Chci říct, že ministerstvo spravedlnosti udělá vše proto, aby Česká republika byla úspěšná," řekl ministr.
O tom, že úsilí českých vyjednavačů bude nakonec korunováno úspěchem, jsou přesvědčeni alespoň bookmakeři. Na brzký návrat Krejčíře vypsali kurz 50:1. Jihoafrická policie zatkla Krejčíře v dubnu na mezinárodním letišti v Johannesburgu a teď je ve vazbě.