Demolici přerovského domu úředníci znovu přerušili

Demoliční četa odpoledne znovu začala bourat přerovský spolkový dům Trávník, který chce ministerstvo kultury zařadit na seznam kulturních památek. Na stavbě začal pracovat bagr a bořit zdi. Práce však vzápětí zastavili úředníci stavebního úřadu za pomoci strážníků s tím, že stále nejsou dodrženy podmínky demoličního výměru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bagr u přerovského domu Trávník | Zdroj: ČTK

Osud přerovského spolkového domu Trávník, kterému místní přezdívají Komuna se zřejmě naplnil. Dělníci ho ve čtvrtek odpoledne znovu začali bourat. Památka už minulý týden přišla o střechu, teď se najatá firma pustila do demolice zadního traktu.

Ministerstvo kultury objekt před půl rokem vyřadilo ze seznamu kulturních památek a jen před pár dny rozhodlo, že budovu do ochranného režimu zase vrátí. Vyrozumění o zahájení správního řízení se ale zatím nepodařilo doručit vlastníkovi budovy, který má v rukou platný demoliční výměr.

Dělníci začali opět bourat historický dům Komuna v Přerově. Ten byl ještě před půl rokem vedený jako kulturní památka. Vinou někdejšího ministerského úředníka byl ze seznamu vyňat a jeho majiteli se tak otevřela cesta k jeho demolici. Místo něj tam chce postavit nákupní centrum.

Tomu se od soboty snažili zamezit jak občané Přerova, tak místní radní spolu s úředníky ministerstva kultury. Můžu jako ministr kultury udělat jen to, že tam osobně pojedu a k domu se připoutám jako dobrovolný aktivista, abych ho zachránil, reagoval ministr kultury Václav Jehlička na zprávu Radiožurnálu, že spolkový dům Trávník, přezdívaný jako Komuna, opět bourají. "Já to beru jaksi jako nedostatek celého systému, který tady existuje, a samozřejmě je tam rozhodně i osobní vina některých aktérů celého toho procesu," řekl ministr. "My jsme použili všech dostupných prostředků, městské policie i policie v Praze Brně a v Přerově.

Ministerstvu kultury se nedaří doručit majiteli objektu rozhodnutí o zapsání domu na seznam památek. Rozhodnutí nabude právní moci i bez toho, že jej vlastník objektu převezme, až příští týden.

Milan Kopp, Martin Hromádka, Jana Zemková, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme