Deníky zjistily, komu Stanislav Gross prodal akcie Moravia Energo
Deníky se na titulních stranách vesměs věnují případu "Stanislav Gross a jeho podíl v energetické společnosti Moravia Energo". Například Lidové noviny s odkazy na servery iDnes a Týden uvádějí, že v kauze nastal zlom. Novým držitelem 31% podílu v Moravia Energo se stal slovenský miliardář Pavol Krúpa, majitel společnosti Arca Capital Bohemia.
Přesná částka, za kterou bývalý premiér své akcie prodal, není známa, pokračují Lidové noviny a upozorňují, že server iDnes uvádí 100 miliónů korun. Podle neoficiálních informací LN by za Krúpovou firmou Arca Capital Bohemia mohla ve skutečnosti stát silná investiční skupina Penta Investments. Její mluvčí Jana Studničková listu potvrdila, že Stanislav Gross s Pentou o prodeji akcií vyjednával.
Mladá fronta Dnes na své titulní straně cituje Stanislava Grosse, který napsal, že je s dohodnutými podmínkami spokojen a úspěšnou obchodní transakci považuje za uzavřenou. List ale upozorňuje, že stále není jasné, za kolik akcie Moravia Energo zhruba před půl rokem získal. Suma se podle dostupných informací pohybuje kolem 25 miliónů korun. Expremiér tedy podle Mladé fronty Dnes mohl vydělat až 75 miliónů korun.
Nad případem stále visí spousta otazníků. Není jasné, za jakých podmínek Stanislav Gross k 31 procentům akcií firmy Moravia Energo přišel, kolik peněz měl svých a kolik si půjčil. Sám Gross potvrdil jen půjčku zhruba ve výši 13 miliónů korun, doplňuje MfD, a tak není jasné, odkud měl dalších více než 10 miliónů - ty si podle listu v politice naspořit nemohl a nemohl je ušetřit ani z platu advokátního koncipienta. Také není jasné, proč akcie získal tak levně.
Hospodářské noviny přinášejí téma jen vzdáleně příbuzné, týká se totiž také energetiky a energetických firem. Ruský plynárenský kolos Gazprom podle listu stále víc obchází své tradiční odběratele a plyn prodává přímo konečným zákazníkům - i v České republice. Cílem firmy je vydělat i na přepravě plynu a nedovolit, aby zákazníci mohli surovinu kupovat u jiných dodavatelů.
Gazprom tento týden oznámil uzavření pětiletého kontraktu na dodávky plynu své vlastí obchodní firmě Vemex. Ta prodává ruský plyn českým firmám a chce postupně ovládnout až deset procent trhu se zemním plynem u nás. Hlavním odběratelem Gazpromu byla přitom dosud společnost RWE. Náměstek ředitele Gazpromexportu Sergej Jemeljanov tvrdí, že Vemex nedostává žádné výhody, přesto ale od Gazpromu kupuje plyn levněji než RWE, dodávají Hospodářské noviny.
Od Nového roku bude podel MfD levnější koupit si některé léky v lékárně za hotové, než si je vyzvednout na lékařský předpis. Týká se to téměř tisíce přípravků, na které pojišťovny připlácejí méně než 30 korun. Tak například Paralen předepsaný lékařem nyní pacienty vyjde na pouhé 2 koruny, od ledna by za něj zaplatil o 30 korun víc - tolik se začne platit za recept.
Bez lékařského předpisu Paralen stojí jen 9 korun a jednoznačně se vyplatí pořídit si ho bez předpisu, píše Mladá fronta Dnes a upozorňuje, že změny ve zdravotnictví přinášejí už nyní mnoho zmatků. Lékaři si stěžují, že stále nemají pokyny, jak po zavedení změn postupovat. Mnozí pacienti se zase bojí, kolik od ledna zaplatí za léky a žádají lékaře, aby jim je předepisovali ve větším množství do zásoby, což následně způsobuje potíže lékárnám.
Jízdné v městské hromadné dopravě možná podraží později, než bylo plánováno, informuje deník Právo. Výbor dopravy pražského zastupitelstva totiž neschválil návrh Dopravního podniku a žádá vypracování oponentního návrhu. Zdražení jednorázových jízdenek z 20 na 30 korun a další změny by tedy nemusely nastat už v lednu, ale až o něco později.