Digitální systémy stavebního řízení jsou po výpadku opět v provozu. Způsobila ho hardwarová chyba
Digitální systémy stavebního řízení a územního řízení jsou po pátečním výpadku opět v provozu. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) o tom informovalo na sociální síti X. Podle mlvčí resortu Karolíny Nové výpadek způsobila hardwarová chyba. Systémy se podařilo zprovoznit v pátek před 17.00 Příčina se bude dál analyzovat, aby se neopakovala, dodala Nová.
Na zprovoznění pracoval krizový tým patnácti specialistů na informační technologie. Složený byl z týmu náměstka ministra pro místní rozvoj Karla Trpkoše a členů dodavatelských firem.
Digitalizace stavebního řízení byla spuštěná letos 1. července a od začátku ji provází problémy. V současnosti funguje přechodné období, kdy úředníci mohou používat nové systémy současně s původními.
„Systémy stále neprošly stabilizací tak, jak jsem včera uvedl na pravidelném setkání se stavebními úřady. I proto jsme přistoupili k už avizovanému legislativnímu a technologickému bypassu Informačního systému stavebního řízení (ISSŘ),“ řekl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN).
Současně podle něj stále platí, že všechny stavební úřady a dotčené orgány mohou vést stavební řízení v původních systémech, tak jak byly zvyklé do 30. června. Do digitálních systémů stavebního řízení, které v současnosti nefungují, pak následně vloží hotový výsledek. Za vzniklé komplikace se Kulhánek omluvil.
Špatně fungující digitalizace
Na špatně fungující systémy si dříve stěžovali pracovníci úřadů i stavebníci a členové profesních skupin. Kvůli špatně fungující digitalizaci stavebního řízení premiér Petr Fiala (ODS) před několika měsíci odvolal tehdejšího ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti), což nakonec vyústilo v odchod Pirátů z vlády.
Dočasně se koordinátorem digitalizace stavebního řízení stal ministr dopravy Martin Kupka (ODS), který následně spolupracoval na dalším vývoji s nově jmenovaným ministrem pro místní rozvoj Kulhánkem.
Ministerstvo uzavřelo smlouvu o krizové komunikaci digitalizace za půl milionu. Bartoš o tom nevěděl
Číst článek
Tým odborníků z různých ministerstvech dříve zanalyzoval celý systém a došel k závěru, že systémy vykazovaly 25 nesouladů se stavebním zákonem. Zároveň ale nastalo pochybení už při vypisování zakázky na jejich zřízení, jak také konstatovaly Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a následně Krajský soud v Brně.
Na základě tohoto zjištění vláda následně rozhodla ve vývoji ISSŘ a portálu stavebníka nepokračovat. V současnosti pracuje na takzvaném bypassu umožňujícím po technické a legální stránce povolovat stavby přes původní nedigitalizované systémy a zároveň připravuje podklady pro vypsání nové zakázky.
Digitalizace by tak podle předpokladů nynější vlády měla být hotová a otestovaná do roku 2028. Kulhánek ale dříve řekl, že si nemyslí, že současná vláda stihne novou zakázku podepsat. Pokud by pak příští vláda nepřijala navrhované řešení, dodání hotového a otestovaného systému by se podle něj mohlo ještě oddálit.