Dluh už uhradil. Exekuční splátky z invalidního důchodu mu ale strhávají dál
V Česku přibývá lidí, kteří se zadlužují a hrozí jim exekuce. Mnohdy zapomenou zaplatit nepatrné částky například za pokuty a po letech se jejich dluh vyšplhá na několik tisíc korun. Mezi ně patří i osmatřicetiletý Petr Mašek. Sice už svůj dluh zaplatil, stále mu ale hrozí, že mu stát bude strhávat splátky z invalidního důchodu.
Na Petra Maška čekalo na konci loňského prosince nemilé překvapení. Zjistil, že kvůli dávnému dluhu má obstavený účet. Před sedmi lety nezaplatil 121 korun Českému telekomunikačnímu úřadu.
„Byl jsem přesvědčen o tom, že jsem uhradil všechno, co jsem měl. A vlastně až při dotazu na přepážce ve spořitelně jsem se dozvěděl, že mám na účtu exekuci,“ popisuje.
Příběh Petr Maška, kterého dostihla exekuce, zachytila reportérka Petra Benešová
Dluh se nakonec vyšplhal na více než 11 tisíc korun. Větší část exekutor vymohl z bankovního účtu, zbytek Petr Mašek v lednu doplatil. I když už tedy nic nedluží, je pravděpodobné, že i nadále mu budou z invalidního důchodu strhávány peníze na exekuci, protože Česká správa sociálního zabezpečení ji stále vede v evidenci.
„Tam proběhlo to, že mi Česká správa sociálního zabezpečení sdělila dopisem, že nemám žádné vyživované osoby, takže mi mohou strhávat nějakých 1200,“ říká Mašek a pokračuje:
„Jednak tedy oni nejsou schopni zjistit si, že vlastně už mám pětiletou a tříletou dcerku. A druhá věc je ta, že když jsem to hradil a exekuce byla zastavena, tak na to mají jisté zákonné lhůty, po které budou ty peníze na ten úřad dál posílat, srážet.“
Jenže pan Mašek má rodinu a nevyjde s penězi, pokud bude muset nadále splácet. Navíc mu prý oznámení, že se mu z důchodu budou strhávat splátky na exekuci, poslala Česká správa sociálního zabezpečení teprve potom, co už exekutor obstavil účet a umořila se tak větší část dluhu.
Jana Buraňová z České správy sociálního zabezpečení říká, že se splátky stornují až ve chvíli, kdy přijde od exekutora příkaz.
„Pokud už ten požadavek byl zpracovaný do výplat důchodů, tak se může stát, že ta exekuční srážka v následujícím měsíci ještě proběhne. Ale klient nemusí mít obavy, že o tyto peníze přijde. Vrátí mu je buď správa formou doplatku, a nebo je přímo obdrží od exekutora,“ tvrdí.
Exekutoři: Peníze mohly být strhávány dřív
Podle Exekutorské komory ale mohla Česká správa sociálního zabezpečení zareagovat dříve a peníze muži průběžně strhávat. Podle komory má úřad tři až šest měsíců zpoždění při vyřizování exekucí na důchody.
„Soudní exekutor vydal dva exekuční příkazy, a to ke srážkám z důchodu a k postižení bankovního účtu. Ačkoliv mělo dojít ke srážkám z důchodu, zřejmě se tak vzhledem k administrativnímu zatížení České správy sociálního zabezpečení nestalo,“ popisuje mluvčí komory Petra Báčová.
Česká správa sociálního zabezpečení tvrdí, že se jí v posledních letech už podařilo výrazně snížit počty nevyřízených exekucí a situaci stabilizovat. Důvody průtahů jsou prý dvojí - postupně přibývá počet zadlužených lidí a navíc vyřizování exekucí je náročné.