Do třetí volby prezidenta zbývají jen minuty
Na Pražském hradě se dnes opět scházejí poslanci a senátoři, aby se se pokusili zvolit nástupce Václava Havla. Ve třetí volbě parlamentem se spolu utkají kandidát vládní koalice Jan Sokol a kandidát ODS Václav Klaus. I když má Sokol oproti předchozím Klausovým protikandidátům zatím největší deklarovanou podporu, výsledek třetí volby je přesto nejistý. Volit se bude i tentokrát s největší pravděpodobností tajně. Podle bleskového průzkumu agentury STEM pro Český rozhlas a Českou televizi by lidé na Hradě raději viděli čestného předsedu občanských demokratů.
Situace před volbou je napjatá, přiznává šéf poslaneckého klubu ČSSD Milan Urban. I když Sokolovu nominační listinu odmítli podepsat jen čtyři ze 70 sociálně-demokratických poslanců, při vlastní volbě se může ukázat, že podpora pro společného kandidáta je mnohem menší. Spekuluje se o tom, že až 20 oponentů stranického předsedy Špidly Sokola volit nebude.
"Já v této chvíli nebudu spekulovat; věřím a jsem pevně přesvědčen, že poslanci sociální demokracie učiní to, co říkají, a musíme tedy počkat na výsledek minimálně prvního kola volby," řekl Radiožurnálu vpředvečer volby Urban.
Opatrným optimistou je před začátkem třetí volby hlavy státu místopředseda lidovců Jan Kasal. "Předpokládám, že ten, kdo připojil svůj podpis pod nominační listinu Jana Sokola, tak to také prokáže v tajné volbě. To je elementární předpoklad, od kterého se odvíjí moje naděje, že ta volba bude úspěšná."
Bývalého ministra školství Jana Sokola navrhlo 97 ze 101 poslanců vládních stran a 41 senátorů z ČSSD, KDU-ČSL, Klubu otevřené demokracie a klubu Nezávislých.
Občanští demokraté nominovali svého bývalého předsedu Václava Klause do boje o Pražský hrad už potřetí - v obou předchozích volbách získal ze všech kandidátů nejvíce hlasů. Jistou má však jen podporu 84 poslanců a senátorů ODS. "Myslím, že nežije člověk, který by věděl, jak to dopadne," přiznává předseda poslanců Občanské demokratické strany Vlastimil Tlustý.
Večer se o svém postupu při páteční volbě radili komunisté. Usnesli se na tom, že se budou snažit zabránit zvolení Jana Sokola hlavou státu. Na koaličním kandidátovi jim vadí hlavně jeho vstřícná gesta vůči sudetským Němcům. Strategii pro jednotlivá kola volby ale chtějí zvolit až těsně před hlasováním.
"Nevylučuji, že někteří z nás dají hlasy Václavu Klausovi; vylučuji jedině to, že odejdeme při volbě ze sálu," řekl ve vysílání Radiožurnálu šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.
Bývalému prezidentu Václavu Havlovi skončil mandát 2. února. Protože dosud nebyl zvolen jeho nástupce, rozdělili si většinu pravomocí hlavy státu premiér Vladimír Špidla a předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek. Oba jsou členy ČSSD.
Jestliže ani ze třetí volby nevzejde nový prezident, bude muset parlament dál pokračovat ve volbě prezidenta, anebo změnit Ústavu pro přímou volbu. To by v Poslanecké sněmovně vyžadovalo souhlas nejméně 120 poslanců a v Senátu, který má 81 členů, by pro změnu Ústavy musely hlasovat tři pětiny přítomných senátorů.
STEM: Lidé preferují Klause
Pro dvě třetiny dotázaných je lepším kandidátem na prezidenta Václav Klaus než Jan Sokol. Vyplývá to z bleskového průzkumu, který s reprezentativním vzorkem 649 respondentů pro Český rozhlas a Českou televizi připravila agentura STEM. Klause považuje za lepšího kandidáta 63 procent oslovených, zatímco Sokola 37 procent.
Většina veřejnosti však nevěří, že zítra bude prezident zvolený. Podle autorky šetření Věry Haberlové není důvodem nedůvěry občanů jen neúspěch dvou předchozích prezidentských voleb.
"Myslím si, že ta nedůvěra už byla předtím, než vůbec prezidentské volby začaly, protože z našich výzkumů je známo, že lidé jsou přesvědčeni o tom, že parlament není schopný zvolit takového prezidenta, jakého by si lidé představovali, to znamená prezidenta, který by byl nadstranický," říká Haberlová.
Pokud se v pátek poslancům a senátorům nepovede hlavu státu zvolit, pak by měli politici vědět, že většina občanů si už čtvrtou volbu nepřeje. Podle STEMu chtějí lidé přímou volbu a jsou připraveni se jí většinově zúčastnit.
Mezi optimisty, kteří čekají, že budeme mít zítra nového prezidenta, patří podle průzkumu hlavně příznivci ODS a KDU-ČSL.