Nadlimitní koncentrace amygdalinu. Potravinářská inspekce nařídila stažení doplňku ProfiVit Vitamín B17

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjistila při kontrole internetového prodeje doplněk stravy s nadlimitní koncentrací látky amygdalin, která se v těle po požití metabolizuje na kyanovodík a kyanidy. Týká se to doplňku ProfiVit Vitamín B17, uvedl v úterý v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Podle něj je amygdalin záměrně přidanou složkou, proto inspekce nařídila stažení všech šarží z trhu a varuje spotřebitele před konzumací.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doplněk od výrobce Profivit ze Slovenska | Zdroj: Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)

Doplněk od výrobce Profivit ze Slovenska obsahuje v jednom balení 210 tobolek. Inspektoři odebrali vzorek z webu, který cílí především na české spotřebitele, zboží poskytuje v českém jazyce a výrobek je možné koupit za české koruny.

Energetický nápoj byl téměř bez vitamínů, které měl obsahovat, upozornila potravinářská inspekce

Číst článek

Provozovatelem e-shopu je společnost Kaituna se sídlem v České republice.

„Laboratorní rozbor v doplňku stravy potvrdil v jedné doporučené denní dávce přítomnost látky amygdalin v množství 493 miligramů, což odpovídá množství až 29 miligramů kyanovodíku po metabolizaci,” uvedl Kopřiva.

Podle stanoviska Evropského úřadu pro bezpečnost potravin se život ohrožující dávka kyanovodíku pohybuje v hodnotě 0,5 - 3,5 miligramu na jeden kilogram váhy, což u 70 kilogramů vážícího člověka znamená interval 35 až 245 miligramů.

Potravinářská inspekce odeslala informaci do evropského systému rychlého varování pro potraviny a krmiva RASFF, čímž umožnila došetření a přijetí opatření v zemi původu potraviny.

Doplněk stravy má nadlimitní koncentraci látky amygdalin | Zdroj: Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme