Nadlimitní koncentrace amygdalinu. Potravinářská inspekce nařídila stažení doplňku ProfiVit Vitamín B17

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjistila při kontrole internetového prodeje doplněk stravy s nadlimitní koncentrací látky amygdalin, která se v těle po požití metabolizuje na kyanovodík a kyanidy. Týká se to doplňku ProfiVit Vitamín B17, uvedl v úterý v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Podle něj je amygdalin záměrně přidanou složkou, proto inspekce nařídila stažení všech šarží z trhu a varuje spotřebitele před konzumací.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doplněk od výrobce Profivit ze Slovenska

Doplněk od výrobce Profivit ze Slovenska | Zdroj: Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)

Doplněk od výrobce Profivit ze Slovenska obsahuje v jednom balení 210 tobolek. Inspektoři odebrali vzorek z webu, který cílí především na české spotřebitele, zboží poskytuje v českém jazyce a výrobek je možné koupit za české koruny.

Energetický nápoj byl téměř bez vitamínů, které měl obsahovat, upozornila potravinářská inspekce

Číst článek

Provozovatelem e-shopu je společnost Kaituna se sídlem v České republice.

„Laboratorní rozbor v doplňku stravy potvrdil v jedné doporučené denní dávce přítomnost látky amygdalin v množství 493 miligramů, což odpovídá množství až 29 miligramů kyanovodíku po metabolizaci,” uvedl Kopřiva.

Podle stanoviska Evropského úřadu pro bezpečnost potravin se život ohrožující dávka kyanovodíku pohybuje v hodnotě 0,5 - 3,5 miligramu na jeden kilogram váhy, což u 70 kilogramů vážícího člověka znamená interval 35 až 245 miligramů.

Potravinářská inspekce odeslala informaci do evropského systému rychlého varování pro potraviny a krmiva RASFF, čímž umožnila došetření a přijetí opatření v zemi původu potraviny.

Doplněk stravy má nadlimitní koncentraci látky amygdalin | Zdroj: Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme