Evropská komise otočila. Pozastavenému projektu Agrofertu proplatila dotaci 4,5 milionu korun

  • 4,5 milionů korun na projekt holdingu Agrofert nakonec Evropská komise proplatila, ačkoliv dosud peníze poslat nechtěla.
  • Informoval o tom v pátek v tiskové zprávě Státní zemědělský intervenční fond, který na proplácení dotací dohlíží.
  • Konkrétně se jedná o peníze, které z českého rozpočtu čerpala firma SPV Pelhřimov z holdingu.
  • O proplacení dalších čtyř projektů za zhruba 56 milionů korun fond s komisí stále jedná. Podle něj nemá komise na zadržování peněz nárok.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Holding Agrofert uložil premiér Andrej Babiš (ANO) v únoru 2017 do svěřenského fondu

Holding Agrofert uložil premiér Andrej Babiš (ANO) v únoru 2017 do svěřenského fondu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Evropská komise peníze doposud odmítala doplatit kvůli šetření možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Čekat s vyplacením přitom chtěla, až dokud se střet nedořeší.

„Komise v tuto chvíli už jeden z projektů proplatila (177 629,71 EUR). Jedná se o projekt žadatele SPV Pelhřimov. Ohledně dalších projektů stále jednáme. Jsme toho názoru, že nám Evropská komise zadržuje peníze neoprávněně,“ uvedla v pátek mluvčí Vladimíra Nováková.

Vyplaceno z českého rozpočtu

K pozastavení platby u pěti konkrétních projektů přistoupila komise v polovině května – prodloužila u nich splatnost faktur o šest až devět měsíců, aby se řešení posunulo do doby, kdy bude šetření střetu zájmů Andreje Babiše dokončeno. Psali jsme zde.

Agrofert čerpá stovky milionů také na národních dotacích. Změnit to může i verdikt Černošic

Číst článek

Kvůli tomu stále blokuje třeba necelých 54 milionů pro firmu Česká vejce farms, nebo dotaci na 1,5 milionu pro Rynagro. Všechny tyto peníze už však byly zaplaceny firmám z českého rozpočtu. Sytém dotací je totiž v Česku založen na principu předfinancování ze státního rozpočtu - tedy fond je nejdříve zaplatí žadatelům a až poté je chce proplatit z Bruselu.

Na základě čeho se podařilo proplacení vyjednat, Nováková na dotaz redakce iROZHLAS.cz neupřesnila. „Nemůžu vám to říct, je mi líto, jednáme ještě o dalších platbách,“ odpověděla s tím, že stejnou argumentaci fond použije i v odpovědi na předběžné závěry auditu.

Poté, co do Česka přišly předběžné závěry auditů ke střetu zájmů na přelomu května a června, SZIF přistoupil k preventivní stopce. V tuto chvíli tedy neproplácí firmám z holdingu projekty ani z českého rozpočtu.

Ve čtvrtek ale šéf fondu Martin Šebestyán na zasedání senátní komise ke střetu zájmů řekl, že podle fondu ke střetu nedochází (psali jsme zde).

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme