Macronovy kritické postřehy o NATO bychom měli brát vážně, zdůrazňuje senátor Fischer

Francouzský prezident Emanuel Macron se nechal slyšet, že Severoatlantická aliance je ve stavu klinické smrti. Od evropských politiků za to sklízí tvrdou kritiku. Macronovy názory o NATO nenechávají klidným ani bývalého francouzského velvyslance a nyní nezávislého senátora Pavla Fischera. V jaké kondici je současné NATO? A je řešením vznik společné evropské armády?

DVACET MINUT RADIOŽURNÁLU Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Odmítl jsem určitou mediální zkratku, která se omezila na ten nadpis a citaci. Ale když se začteme do toho, co Macron říká, musíme připustit, že pojmenovává nové strategické výzvy pro Evropu, Francii, Českou republiku a státy aliance,“ upřesňuje Fischer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Fischer reaguje na kritická slova Emanuela Macrona na adresu Severoatlantické aliance. V jaké kondici je současné NATO?

Macron podle něj varuje například před tím, že v Sýrii je celá řada bojovníků takzvaného Islámského státu, kteří mají evropský pas a kteří se po turecké operaci mohou vracet do Evropy. „To je velké ohrožení nejenom pro Francii, ale i pro nás,“ vyzdvihuje.

Fischer také zdůrazňuje, že NATO je uskupení, které vzájemně konzultuje, a v případě některých kroků ze strany Turecka jde o věc, kterou je potřeba vracet na stůl. „To je to, po čem Macron volá, jak v tom článku, tak dlouhodoběji,“ konstatuje senátor.

Je také potřeba nastolit otázku, jak řešit s Ruskem některé konkrétní situace, které by mohly hrozit určitou eskalací. Takové situace podle Fischera vnímá Macron ve srovnání s Českem třeba trochu jinak, stále ale do Pobaltí posílá své stíhačky.

„Tento závazek bere i na sebe, tedy ochranu společného prostou aliančních zemí včetně těch nejmenších. To znamená Estonska, Lotyšska a Litvy, které jsou na linii dotyku s Ruskem a jsou v první linii hybridní války,“ říká.

Na druhé straně si Francie musí hlídat i země, jako je Česká republika. „Abychom sdíleli společné analýzy a shodli se na společném postupu. To se do značné míry děje, Emanuel Macron docela často cestuje po Evropě, na rozdíl od svých předchůdců,“ dodává Fischer.

Marie Bastlová, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme