Exředitel věznice Líbal dostal za podplácení a nedovolené ozbrojování podmínku

Bývalý ředitel litoměřické vazební věznice Tomáš Líbal dostal za podplácení a nedovolené ozbrojování od táborského soudu tříletou podmínku. Podle obžaloby nabídl loni v létě v Pracově na Táborsku tehdejšímu generálnímu řediteli Vězeňské služby Pavlu Ondráškovi úplatek. Líbal jakoukoli vinu popírá a tvrdí, že celý případ má politické pozadí. Rozsudek není pravomocný. Líbal se proti němu odvolal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ředitel litoměřické vazební věznice Tomáš Líbal u soudu | Foto: ČTK

V pondělí 17. srpna 2015 zatkla Generální inspekce bezpečnostních sborů přímo ve věznici v Litoměřicích jejího ředitele Tomáše Líbala. Ten pak ve vazbě strávil zhruba dva měsíce.

Důvodem bylo podezření, že loni v létě v Pracově na Táborsku nabídl generálnímu řediteli Vězeňské služby Pavlu Ondráškovi úplatek.

Údajně chtěl, aby ho Ondrášek vrátil do funkce ekonomického náměstka a nevšímal si předražených zakázek pro Vězeňskou službu. „Týkalo se to zakázek, které zde běžely na generálním ředitelství, ale i zakázek budoucích,“ uvedl k tomu Ondrášek.

Státní zástupce Roman Tibitanzl uvedl, že dokazování potvrdilo závěry obžaloby. Podle obhajoby však obžaloba stojí na křivém obvinění.

„Jednalo o cílenou provokaci ze strany Pavla Ondráška se záměrem dostat ho pryč z Vězeňské služby. A jakýmkoli způsobem,“ poznamenal Líbalův advokát Zdeněk Koschin.

Líbal tvrdí, že se stal nežádoucím pro nástupu Heleny Válkové (ANO) do funkce ministryně spravedlnosti.

Nepopírá, že s Ondráškem loni v Pracově jednali. Tvrdí však, že mluvili o agendě spojené s Vězeňskou službou. Po verdiktu se ihned odvolal.

Co se nedovoleného ozbrojování týká, to souvisí s tím, že při domovní prohlídce u Líbala kriminalisté našli nelegálně drženou zbraň – šestikomorový revolver s dvanáctipalcovou hlavní.

Tibitanzl navrhoval pro obžalovaného trest i za vydírání, pro to však podle soudce nebyly důkazy.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme